گردونه گردی ، 

بانک اطلاعات سفر

تورهای مسافرتی و باید ها و نباید های آن
انواع کپسول آتش نشانی و کاربردهای آنها به زبان ایمن پیشتاز

کپسول آتش نشانی یکی از انواع لوازم ایمنی ضروری است که باید در همه ساختمان‌ها، منازل مسکونی، ساختمان‌های تجاری و اداری، مورد استفاده قرار بگیرد. آشنایی با انواع کپسول آتش نشانی در زمان خرید، به افراد کمک می‌کند تا بر اساس نیاز خود، این کپسول‌های آتش نشانی را تهیه کرده و مورد استفاده قرار بدهند. این محصول را می‌توان بر اساس عوامل مختلفی به چندین نوع تقسیم بندی کرد که در ادامه در مورد آن‌ها توضیح می‌دهیم. در ضمن شما می توانید با ایمن پیشتاز تجهیزات آتش نشانی را با خاطری آسوده خریداری نمایید.

طبقه بندی کپسول آتش نشانی بر اساس وزن  

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در زمان خرید کپسول آتش نشانی به آن توجه داشته باشید، وزن و حجم آن‌ها است. کپسول‌های آتش نشانی بر اساس وزن خودشان، می‌توانند کاربردهای متنوعی هم داشته باشند. این کپسول‌ها اگر در وزن ۱۲ الی ۱۴ کیلوگرم تولید شده باشند، به صورت دستی قابل استفاده هستند، اما کپسول‌های آتش نشانی بزرگ‌تر به صورت چرخ دار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کپسولی که وزن کمتر ۱۸ کیلوگرم دارد، در ارتفاع یک متری زمین نصب می‌شود، اما اگر وزن کپسول بیشتر باشد، باید آن را در ارتفاع ۱.۵ متری نصب کرد. به طوری که سر کپسول در ارتفاع‌های بالا قرار بگیرد.

طبقه بندی کپسول آتش نشانی بر اساس برند  

انواع کپسول آتش نشانی را می‌توان بر اساس نوع برند هم به دسته بندی‌های مختلفی تقسیم کرد. برندهای معروفی در سطح کشور ایران، اقدام به تولید کپسول‌های آتش نشانی می‌کنند که از جمله آن‌ها، می‌توان به آرمان سیلندر، برند پیشرو، پایا سیلندر، روناک، سپهر و دژ اشاره کرد. تنوع در محصولات هر یک از این برندها، زیاد است و باید بر اساس نیاز و کاربرد مد نظر خودتان از این کپسول‌ها استفاده کنید.

طبقه بندی کپسول آتش نشانی بر اساس برند

طبقه بندی کپسول آتش نشانی بر اساس مواد

انواع کپسول آتش نشانی را بر اساس مواد موجود در آن‌ها هم می‌توان به انواع مختلفی تقسیم بندی کرد که شامل موارد زیر هستند:

کپسول آتش نشانی co2

کپسول آتش نشانی co2 برای اماکن سربسته و جهت خاموش کردن حریق‌های الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. چرا که مواد داخل این محصول، هادی الکتریسیته نیست و تأثیری روی وسایل الکتریکی نمی‌گذارد. با این حال این نوع کپسول به این دلیل که می‌تواند در معرض هوای آزاد، عملکرد خوبی نداشته باشد، در فضای باز مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. از این مدل برای اطفاء حریق نوع B و C استفاده می‌شود.

کپسول آتش نشانی آب و گاز

کپسول آتش نشانی آب و گاز، یکی دیگر از مدل‌هایی است که می‌تواند برای خاموش کردن حریق نوع A، مورد استفاده قرار بگیرد. این کپسول غیر قابل کنترل بوده و به محل باز شدن کارتریج آن، امکان استفاده مجدد ندارد. معمولاً برای خاموش کردن آتش کارتن، مبلمان، فرش و لوازم چوبی، می‌توان از آن استفاده کرد.

کپسول آتش نشانی فوم

کپسول آتش نشانی فومی، برای اطفاء حریق نوع B مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کپسول آتش نشانی بر خلاف کپسول CO2، قابل استفاده برای تجهیزات الکترونیکی و برقی نیست و باعث آسیب به آن‌ها می شود. با این حال به عنوان بهترین خاموش کننده حریق مایعات قابل اشتعال، می‌توان از این نوع استفاده کرد. چرا که فوم خارج شده از آن، روی سطح مایعات را می‌پوشاند و می‌تواند مانع از رسیدن اکسیژن به مایعات قابل اشتعال شود.

کپسول آتش نشانی پودری

کپسول آتش نشانی پودری، در واقع از ترکیب پودر و گاز تشکیل شده است. این کپسول آتش نشانی برای اطفاء هر نوع حریقی مورد استفاده قرار می‌گیرد و محدودیتی برای استفاده از این نوع کپسول اطفای حریق، وجود ندارد. با این حال، بیشترین کاربرد این کپسول، خاموش کردن آتش مایعات و فلزات مختلف است. از این مدل برای اطفاء حریق نوع A، نوع B، نوع C و نوع D استفاده می‌شود. برای خاموش کردن حریق با وسعت زیاد، می‌توان از این کپسول استفاده کرد. همچنین در صورت نیاز به خاموش کردن حریق ناشی از منابع الکتریکی و گازهای قابل اشتعال، از این محصول استفاده می‌شود.

طبقه بندی کپسول آتش نشانی بر اساس مواد

قیمت کپسول آتش نشانی ایمن پیش تاز

قیمت کپسول آتش نشانی بر اساس نوع برند، وزن و همچنین نوع مواد موجود در آن‌ها، مشخص می‌شود. بدیهی است که برندهای معروف‌تر، کپسول‌های آتش نشانی باکیفیت‌تر و با قیمت بالاتر را به بازار عرضه می‌کنند. از طرفی نوع مواد استفاده شده هم می‌توانند روی قیمت، تأثیر بسیار زیادی داشته باشند. عامل دیگری که روی قیمت تأثیر می‌گذارد، وزن و حجم است. شما می‌توانید برای خرید انواع فایر باکس و اطلاع از قیمت‌ها، به سایت ایمن پیش تاز مراجعه کرده و علاوه بر استعلام قیمت، بهترین مدل را خریداری کنید.

نوشتن دیدگاه