گردونه گردی ، 

بانک اطلاعات سفر

تورهای مسافرتی و باید ها و نباید های آن
راهنمای سفر به جمهوری چک

جمهوری چک، کشوری در اروپای مرکزی است. در این راهنمای سفر، نکات مهم برای سفر به این کشور زیبا را بیان می‌کنیم. با ما همراه باشید.

جمهوری چک، کشوری با تاریخ پرفرازونشیب، در مرکز اروپا قرار دارد. این کشور هزاران سال است که محل سکونت بوده و قلعه‌های تاریخی، شهرهای قرون وسطایی، کوه‌های زیبا، بناهای تاریخی و هزاران جاذبه‌ی گردشگری دیگر، در گوشه و کنار آن خودنمایی می‌کند. تعداد گردشگران این کشور سال به سال در حال افزایش است البته بیشتر این گردشگران پراگ را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند. اگر از شهرهای شلوغ و توریستی و مهم فاصله بگیرید می‌توانید در عین حال که از زیباترین چشم‌اندازهای طبیعی و شهری اروپا لذت می‌برید، سفری کم‌هزینه را تجربه کنید.

جمهوری چک

اطلاعات ضروری

اختلاف ساعت با تهران

جمهوری چک در منطقه‌ی زمانی UTC/GMT +1 واقع شده و ۲ ساعت و نیم از تهران عقب‌تر است.

زبان رسمی : زبان چکی

واحد پول

واحد پول جمهوری چک، کرونا است که با کد ایزوی CZK شناخته می‌شود و برابر با  ۱۵۲ تومان است.

نوع برق شهری

برق شهری در جمهوری چک، ۲۳۰ ولت و ۵۰ هرتز است. دوشاخه‌ و پریز در این کشور از نوع C و E است که تصویر آن را در ادامه مشاهده می‌کنید:

جمهوری چک

کد کشور: +۴۲۰

شماره‌های اضطراری

  • آتش‌نشانی: ۱۵۰
  • اورژانس پزشکی و امداد: ۱۵۵
  • پلیس: ۱۵۸

در تمام اتحادیه اروپا می‌توانید برای موقعیت‌های اضطراری با ۱۱۲ تماس بگیرید و یک اپراتور انگلیسی‌زبان پاسخگو خواهد بود.

جهت رانندگی: راست

فرودگاه‌های بین‌المللی

  • فرودگاه برنو؛ تورانی
  • فرودگاه کارلووی واری
  • استراوا؛  فرودگاه لئوس جانسیک استراوا
  • پراگ؛ فرودگاه پراگ رازیون

وضعیت آب و هوایی

جمهوری چک، آب‌وهوای معتدل قاره‌ای دارد. تابستان‌های این کشور، گرم و زمستان‌ها، سرد، ابری و برفی است.  تفاوت دما بین تابستان و زمستان به خاطر قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی محصور در خشکی، بسیار زیاد است.

در این کشور، دمای هوا بسته به ارتفاع، بسیار متغیر است. به طور کلی در ارتفاعات بالاتر، دمای هوا کاهش و بارش، افزایش پیدا می‌کند. مرطوب‌ترین منطقه در جمهوری چک، حوالی Bílý Potok در رشته‌کوه Jizera و خشک‌ترین منطقه، Louny در شمال غربی پراگ است. عامل تاثیرگذار دیگر، توزیع نواحی کوهستانی است. بنابراین، آب‌و‌هوا در جمهوری چک از منطقه‌ای به منطقه‌ی دیگر متفاوت است.

بهترین زمان برای سفر به جمهوری چک

همان طور که گفتیم، آب‌و‌هوای جمهوری چک، قاره‌ای است بنابراین با تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد روبه‌رو هستیم. فصل بهار بهترین زمان برای سفر به این کشور است. در این فصل، آب‌و‌هوا بسیار مطبوع و ملایم است و درختان و منظره‌ها پر از گل و شکوفه هستند. فصل پاییز هم زمان مناسبی برای سفر به جمهوری چک است. در ماه‌های سپتامبر و اکتبر، آب‌و‌هوا زیاد سرد نیست و برای گشت‌و‌گذار مناسب است. با توجه به اینکه بیشتر این کشور سرسبز و جنگلی است، در فصل پاییز می‌توانید مناظر زیبای برگ‌های پاییزی هزاررنگ را تماشا کنید و لذت ببرید.

با نزدیک شدن به پایان فصل تابستان، شرکت‌های هواپیمایی تخفیف‌های خود را برای سفرهای پاییزی ارائه می‌کنند. البته فصل گردشگری در جمهوری چک و به خصوص پراگ تا سپتامبر و حتی اکتبر هم ادامه دارد. اما قیمت‌ها در نوامبر کاهش پیدا می‌کند. برای اینکه ارزان‌ترین پروازهای ماه نوامبر را رزرو کنید در ماه سپتامبر برای تهیه بلیط اقدام کنید. اگر تصمیم دارید در ماه‌های ژانویه و فوریه سفر کنید، از ابتدای نوامبر به دنبال پرواز مناسب بگردید. کرایه‌ی پروازها در دسامبر و ایام سال نو، افزایش پیدا می‌کند. اما اگر بتوانید تا اواسط ژانویه صبر کنید، متوجه کاهش محسوس قیمت‌ها می‌شوید.

در فصل‌های کم‌گردشگر سال یا اصطلاحا آف سیزن (off-season) قیمت هتل‌ها بسیار کاهش پیدا می‌کند. در ماه‌های زمستانی، قیمت هتل‌ها بین ۲۰ تا ۴۰ درصد نسبت به ماه‌های پرگردشگر، با کاهش مواجه می‌شود. هاستل‌ها هم در این فصل کاهش قیمت قابل توجهی دارند و تعداد زیادی از آن‌ها به خصوص در پایتخت وجود دارد. با توجه با این کاهش قیمت در زمستان، می‌توانید اتاق‌های خصوصی کرایه کنید و از امنیت و راحتی بیشتر در هاستل بهره‌مند شوید.

هزینه های معمول

هزینه‌ی اقامت

جمهوری چک

هزینه‌ی اقامت در هاستل با توجه به شهر و منطقه‌ای که انتخاب می‌کنید متفاوت است و از ۳۰۰ کرونای چک در شهرهای کوچک و ۳۵۰ کرونا در پراگ شروع می‌شود. در فصل‌های خلوت سال و در مراکز شهرها می‌توانید اماکن اقامتی با هزینه‌ی کمتر هم پیدا کنید اما در تابستان و بهار قیمت‌ها در بیشترین حالت خود قرار دارد. هتل‌های ارزان‌قیمت خارج از پراگ بین ۱۲۰۰ تا ۲۵۰۰ کرونا و داخل شهر بین ۱۲۰۰ تا ۴۸۰۰ کرونا هزینه دارند. استفاده از وب‌سایت Airbnb در پراگ رواج دارد. با استفاده از این وب‌سایت می‌توانید اتاقی در منزل یکی از اهالی با قیمت مناسب کرایه کنید.

هزینه‌ی خورد و خوراک

خوشبختانه هزینه‌ی غذا در جمهوری چک به خصوص غذاهای محلی زیاد بالا نیست. یک وعده‌ی غذای محلی در یک رستوران به همراه نوشیدنی کمتر از ۲۴۵ کرونا قیمت دارد. اگر بخواهید خودتان آشپزی کنید، خرید مواد غذایی مورد نیاز برای یک هفته در حدود ۱۲۰۰ کرونا می‌شود. ضمنا با این کار این فرصت برای شما فراهم می‌شود تا با اهالی شهر بیشتر تعامل داشته باشید و زندگی اهالی را از نزدیک لمس کنید. سوسیس و پنیر را به راحتی در هر فروشگاهی می‌توانید پیدا کنید و یک غذای سریع آماده کنید. با پرداخت کمتر از ۱۲۰ کرونا می‌توانید غذای حاضری و کباب بخورید.

هزینه‌ی حمل و نقل عمومی

وسایل حمل‌ونقل عمومی در همه‌ی شهرهای جمهوری چک، گسترده و قابل اطمینان است. بیشتر شهرها سیستم تراموا دارند که قدمت آن به دوران کمونیست بر می‌گردد. پراگ، مترو هم دارد که فقط سه خط دارد و به مهم‌ترین نقاط این شهر دسترسی دارد. بلیط تک‌سفره کمتر از ۲۵ کرونا برای مسیرهای ۳۰ دقیقه‌ای و ۳۷ کرونا برای مسیرهای ۹۰ دقیقه‌ای است.

پراگ به راننده تاکسی‌های متقلبش بدنام است. تنها سرویس تاکسی‌رانی که قیمت‌های واقعی دارد و قابل اطمینان است، تاکسی‌های AAAهستند. اگر احساس کردید که راننده قصد دارد سرتان کلاه بگذارد یا آسیبی به شما بزند، نهایتا ۳۷۰ کرونا بدهید و سریعا ماشین را ترک کنید.

سفر بین شهری با قطار بسیار راحت است البته انتظار قطارهای مدرن و جدید نداشته باشید. برای اینکه هزینه‌ی سفرتان کمتر شود، در صورت امکان، بلیط خود را از قبل در ایستگاه تهیه کنید. اتوبوس‌های شبانه به سایر کشورهای اروپایی مثلا لهستان و مجارستان رواج دارد. قبل از برنامه‌ریزی برای سفر، از طریق اینترنت مسیرها و کرایه‌های Orange Ways را بررسی کنید.

هزینه‌ی فعالیت‌های تفریحی

بیشتر شهرهای جمهوری چک جاذبه‌های کمتری دارند و بیشتر باید برای آشنایی با فرهنگ محلی برنامه‌ریزی کنید. در واقع بیشتر گشت‌وگذار شما در این شهرها شامل قدم زدن در خیابان‌های قدیمی و سنگ‌فرش، قهوه خوردن در کافه‌های قدیمی، لذت بردن از معماری و هنر گوتیک است. بنابراین بازدید از جاذبه‌های گردشگری، هزینه‌ی زیادی ندارد و بیشتر فعالیت‌های تفریحی زیر ۱۲۳۰ کرونا هزینه دارند.

توصیه‌هایی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها

از قبل رزرو کنید

اگر می‌خواهید در این کشور با قطار یا اتوبوس سفر کنید، از طریق اینترنت یا با مراجعه‌ی حضوری به ایستگاه، بلیط را از قبل تهیه کنید. به این ترتیب می‌توانید از تخفیف‌های مختلف بهره ببرید و از تخفیف‌های دانشجویی مطلع شوید. اتوبوس‌ها و قطارهای بین‌ شهری بسیار طرفدار دارند و به زودی به فروش می‌رسند. بنابراین برای اینکه از برنامه سفرتان جا نمانید از قبل بلیط‌ها را رزرو کنید.

غذای محلی بخورید

خوردن غذای محلی در رستوران‌های محلی مزیت‌های زیادی دارد. یکی اینکه این غذاها معمولا قیمت‌های مناسبی دارند، دوم اینکه حجم آن‌ها به اندازه‌ای است که شما را تمام روز سیر نگه می‌دارد و سوم اینکه فرصتی عالی برای شما فراهم می‌کند تا با اهالی شهر تعامل بیشتری داشته باشید.

کارت دانشجویی خود را همراه داشته باشید

بسیاری از شهرهای جمهوری چک به خصوص پراگ، شهرهای دانشجویی و دانشجوپذیر هستند. دانشجوهای زیادی در این شهر زندگی می‌کنند، بنابراین، تخفیف‌های زیادی برای دانشجویان در بخش‌های مختلف در نظر می‌گیرند. با ارائه‌ی کارت دانشجویی بین‌المللی خود می‌توانید از تخفیف در فروشگاه‌ها، موزه‌ها و سایر جاذبه‌های گردشگری استفاده کنید.

از تورهای پیاده‌روی استفاده کنید

جمهوری چک به یکی از مقصدهای گردشگری محبوب تبدیل شده است و همین مسئله باعث شده که شرکت‌های گردشگری زیادی تورهای پیاده‌روی برای بازدید از جاذبه‌های شهر تدارک ببینند. در سراسر کشور می‌توانید این تورها را پیدا کنید و از آن‌ها استفاده کنید. این تورها روشی عالی برای گشت‌و‌گذار در شهر و کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاریخ جمهوری چک هستند. از این تورها استفاده کنید، از تماشای شهر لذت ببرید و در آخر با پرداخت انعام از راهنمای تور تشکر کنید.

جاذبه‌های گردشگری

جمهوری چک

گشت‌و‌گذار در پراگ

پراگ، پایتخت و مشهورترین شهر این کشور است. این شهر به تنهایی یک مقصد گردشگری فوق‌العاده است و به یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری در اروپا تبدیل شده است. در این شهر زیبا از تماشای بناهای تاریخی، خیابان‌های قرون وسطایی و کلیساهای زیبا لذت خواهید برد. یکی از لذت‌بخش‌ترین بخش‌های سفر شما به پراگ، خوردن غذاها و نوشیدنی‌های محلی است. از تپه بالا بروید تا قلعه‌ی پراگ را تماشا کنید.

این شهر زیبا به تنهایی چندین جاذبه‌ی گردشگری مشهور و دیدنی دارد که حتما تصاویر زیبای آن‌ها را دیده‌اید. در ادامه با تعدادی از بهترین جاذبه‌های گردشگری این شهر که اکثرا تاریخی هستند، آشنا می‌شویم.

۱. پل کارل (Charles Bridge)

جمهوری چک

این پل تاریخی و زیبا یکی از نمادهای شهر پراگ و از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری جمهوری چک است. این پل روی رود ولدآوا (Vltava) ساخته شده و شهر قدیم پراگ را به بخش Mala Strana متصل می‌کند. پل کارل، ۶۰۰ سال قدمت دارد و کارل چهارم در سال ۱۳۵۷ دستور ساخت آن را داده است. این پل در حقیقت جایگزینی بود برای پل Judith که در سال ۱۳۴۲ بر اثر سیل تخریب شده بود. در کنار پیاده‌روی پل، ۱۳ تندیس باروک و غرفه کوچک وجود دارد و محل رفت‌و‌آمد نوزاندگان دوره‌گرد و هنرمندان خیابانی است. این پل معمولا شلوغ و پر از جمعیت است اما هنگام سپیده‌دم و غروب آفتاب، جمعیت کمتری در آن وجود دارد. در هر دو طرف پل، برج‌هایی وجود دارد که از آن‌ها می‌توانید نمای زیبایی از شهر و پل را تماشا کنید.

۲. میدان شهر قدیم پراگ

جمهوری چک

این میدان درست میان میدان  Wenceslas و پل کارل قرار گرفته است. در فصل تابستان، این میدان پر از گردشگران و اهالی شهر است که به گشت‌و‌گذار و وقت‌گذارانی مشغولند. تاریخ پرفراز‌و‌نشیب جمهوری چک را می‌توانید در معماری این میدان مشاهده کنید. انواع سبک‌های معماری از قبیل رنسانس، بارک، روکوکو، گوتیک و رومانسک را می‌توانید در ساختمان‌های اطراف این میدان ببینید. معماری گوتیک در کلیسای Tyn، سبک باروک در کلیسای سنت نیکولا، تالار شهر قدیم با معماری ترکیبی گوتیک و رنسانس، همه در کنار هم قرار دارند و توجه هر گردشگری را جلب می‌کنند. گردشگران در این میدان به گشت‌و‌گذار و خرید، تماشای بناهای تاریخی یا گپ زدن با اهالی در کافه‌های روباز، مشغول می‌شوند.

۳. قلعه‌ی پراگ

جمهوری چک

این قلعه که مشرف به شهر قرار گرفته، چیزی فراتر از یک قلعه‌ی دفاعی ساده است. بناهای تاریخی این قلعه متعلق به قرن‌های متمادی هستند که شامل یک کاخ سلطنتی، یک کلیسای جامع و سه کلیسای دیگر، صومعه، برج‌های دفاعی و باغ‌های سرسبز و دیدنی می‌شوند. بنا بر رکوردهای جهانی گینس، قلعه‌ی پراگ بزرگ‌ترین قلعه در جهان است و محدوده‌ای حدود ۷۰ هزار مترمربع را دربر می‌گیرد و حدود ۵۷۰ متر طول و به‌طور متوسط حدود ۱۳۰ متر عرض دارد. کلیسای جامع St. Vitus که در این قلعه قرار دارد، نگینی بر انگشتر پراگ و نمونه‌ی فوق‌العاده‌ای از معماری گوتیک است. پادشاهان زیادی در این کلیسا دفن شده‌اند.

۴. ساعت نجومی پراگ

جمهوری چک

یکی از جذابیت‌های میدان شهر قدیم پراگ، ساعت نجومی است که متعلق به دوران قرون وسطی است و سومین ساعت نجومی قدیمی جهان و قدیمی‌ترین ساعت از این دست است که هنوز کار می‌کند. این ساعت در سال ۱۴۱۰ میلادی توسط یک ساعت‌ساز و یک ریاضی‌دان ساخته شد. این ساعت بیش از ۶۰۰ سال است که نگهداری و تعمیر می‌شود. راس ساعت دوازده، از درگاه بالای ساعت شمایل دوازده تن از حواریون بیرون می‌آیند و چهار مجسمه‌ی کنار ساعت هم نماد چهار ویژگی ناپسند به ترتیب از چپ به راست اولی غرور، دومی خساست، سومی مرگ و چهارمی خوش‌گذرانی است. زیر این چهار تندیس، چهار شمایل دیگر مربوط به یک تاریخ‌نگار، یک فرشته، یک ستاره‌شناس و یک فیلسوف وجود دارد. صفحه‌ی نجومی ساعت در واقع یک اسطرلاب مکانیکی است.

بازدید از شهر چسکی کروملوف (Ceský Krumlov)

این شهر که در کنار رود Vltava قرار دارد، یک نمونه‌ی کوچک‌تر و دیدنی‌تر از شهر پراگ است. معماری قرون وسطایی و ساختمان‌هایی با بام‌های قرمزرنگ، مناظر زیبایی را به وجود آورده‌اند که در سفر کوتاه خود به این شهر می‌توانید از تماشای آن‌ها و قدم زدن در خیابان‌های تاریخی لذت ببرید. اقامتگاه‌های زیبا و چشم‌گیر متعددی در این شهر وجود دارند. لژهای گرم و زیبای زمستانی آماده‌ی پذیرایی از گردشگران در فصل زمستان هستند.

بازدید از شهر کوتنا هرا (Kutná Hora)

جمهوری چک

این شهر تاریخی میزبان کلیسای مشهور سنت باربارا است که با هزاران استخوان انسان تزیین شده است. یکی از جاذبه‌هایی که حتما باید برای دیدن آن وقت بگذارید.

بیشتر بخوانید

  • استودان سدلک؛ کلیسا و قبرستانی با تزئینات استخوانی

بازدید از قلعه‌ی کارلشتین (Karlstein)

با یک سفر کوتاه از طریق قطار و از شهر پراگ می‌توانید خود را به این قلعه‌ی دیدنی برسانید و از تماشای آن لذت ببرید. این قلعه به سبک گوتیک و در سال ١٣۴٨ م به وسیله شاه کارل چهارم ساخته شده است. قلعه بر فراز یک تپه قرار دارد و از سه بخش تشکیل شده است که به صورت پلکانی روی هم قرار گرفته‌اند.

گشت و گذار در صخره‌های Adršpach-Teplice

جمهوری چک

در اطراف این صخره‌های سنگ‌آهکی و زیبا که ظاهری منحصربه‌فرد و شگفت‌انگیز دارند، پیاده‌گردی کنید و از تماشای مناظر طبیعی لذت ببرید. برخی از این صخره‌ها اسم‌های جالبی دارند؛ مثلا صندلی غول. در این منطقه دو مجموعه از این صخره‌ها وجود دارد که با نام‌های Adršpach Rock Town و Teplice Rock Town شناخته می‌شوند.

فعالیت‌های تفریحی ماجراجویانه در کوهستان Krkonoše

فرقی نمی‌کند که چه فصلی از سال به جمهوری چک سفر کنید، باید این رشته‌کوه زیبا را از نزدیک ببینید. این رشته‌کوه که در مرز جمهوری چک و لهستان واقع شده است، بلندترین نقطه‌ی این کشور است. در فصل تابستان می‌توانید از پیاده‌گردی و دوچرخه‌سواری در این منطقه لذت ببرید و در فصل زمستان می‌توانید اسکی را امتحان کنید.

بازدید از شهر تاریخی Telc

جمهوری چک

این شهر زیبا با خیابان‌های پرپیچ‌و‌خم و باریک و سنگ‌فرش شده، یکی از بهترین نمونه‌های شهرهای دوران رنسانس است که به عنوان میراث جهانی یونسکو نیز معرفی شده است. بعد از یک آتش‌سوزی در سال ۱۵۳۰، این شهر بازسازی شده است. گذرگاه‌های طاق‌دار قرون وسطایی، میدان زیبای این شهر را در بر گرفته‌اند.

بازدید از شهر اولوموتس

این شهر دانشگاهی کوچک به خاطر پارک‌ها، کلیساها، فواره‌ها و تندیس‌هایش شهرت دارد. چندین میراث جهانی یونسکو در این شهر واقع شده‌ است و شهر مانند یک موزه‌ی تاریخی بزرگ و دیدنی است.

بازدید از شهر زیبای کارلووی واری (Karlovy Vary) و استراحت در اسپا

جمهوری چک

این شهر کوچک گردشگری معماری گوتیک و باروک دیدنی، راه‌های جنگلی زیبا و فرهنگ منحصربه‌فردی دارد. شهرت تاریخی شهر به‌ خاطر چشمه‌های آب گرم آن شامل ۱۳ چشمه‌ی اصلی و در حدود ۳۰۰ چشمه‌ی کوچک‌تر و نیز رود آب‌گرم تپلا است. یک قلعه‌ی تاریخی و زیبا هم در نزدیکی این شهر وجود دارد.

گشت و گذار در پارک ملی Šumava

جمهوری چک

اگر به گشت‌وگذار در طبیعت علاقه دارید، در سفر به جمهوری چک، وسایل طبیعت‌گردی خود را آماده کنید و برای بازدید از پارک ملی Sumava، بزرگترین پارک ملی این کشور برنامه‌ریزی کنید. این پارک که در مرز اتریش قرار دارد، تپه‌های سرسبز و جنگلی متعددی دارد. جنگل‌های بکر، رودخانه‌های خروشان و یک دریاچه‌ی زیبا در این پارک وجود دارد.

 

نوشتن دیدگاه