گردونه گردی ، 

بانک اطلاعات سفر

تورهای مسافرتی و باید ها و نباید های آن
جاهای دیدنی گلپایگان یا شهر چهار اقلیم ایران

هر یک از شهرهای کشور ایران دارای زیبایی های فوق العاده‌ خاص خود هستند. از مکان‌های تاریخی بگیرید تا جاذبه‌های طبیعی که هر کدام به نوبه خودشان هر توریستی را جذب می‌کنند. گلپایگان یکی از شهرهای چهار فصل و چهار اقلیم در ایران است. زیبایی‌های طبیعی و تاریخی این شهر، زیبایی این شهر را چندین برابر کرده و آن را به یکی از خاص‌ترین شهرهای ایران تبدیل کرده است. لذت سفر به این مکان زمانی چندین برابر می‌شود که با جاهای دیدنی گلپایگان آشنایی داشته باشید و برای سفر خودتان برنامه ریزی کنید تا به هر یک از جاهای دیدنی این شهر بروید و لذت سفر خود را چندین برابر کنید. در این مقاله سایت گردونه گردی، قصد داریم جاهای دیدنی و تاریخی گلپایگان را به شما معرفی کنیم.

مهم ترین جاهای دیدنی گلپایگان

گلپایگان یکی از توابع استان اصفهان بوده و به دلیل داشتن جاذبه‌های دیدنی فوق العاده و آب و هوای خوب، توانسته به یکی از بهترین شهرهای استان اصفهان برای تفریح و گشت و گذار تبدیل شود. جاهای دیدنی گلپایگان تنوع بالایی دارند و هر یک از افراد بر اساس سلیقه شخصی خودشان، می‌توانند این شهر را به عنوان یک شهر گردشگری بگردند و از زیبایی‌های آن لذت ببرند.

در هر یک از فصل‌های سال که به گلپایگان سفر کنید، جاذبه‌های متنوعی را مشاهده خواهید کرد. اما اگر تمایل دارید بهترین فصل را برای سفر به گلپایگان انتخاب کنید، ما به شما فصل بهار و ماه اردیبهشت آن را پیشنهاد می‌کنیم که دارای زیبایی‌های فوق العاده‌ای است. در ادامه مقاله شما را با جاهای دیدنی گلپایگان یا شهر چهار اقلیم ایران آشنا می‌کنیم تا بتوانید برای برنامه ریزی سفر به گلپایگان، بهترین مکان‌های دیدنی این شهر را انتخاب کنید.

مهم ترین جاهای دیدنی گلپایگان

مناره گلپایگان

یکی از جاهای دیدنی گلپایگان، مناره‌ای بلند است که در قرن پنجم هجری ساخته شده و دارای دو درب و یک پلکان در درون خود است. پله‌های درون این مناره به صورت دورانی به سمت بالای مناره می‌روند و شامل 64 پله هستند. یک کتیبه کوفی در این مناره وجود دارد که اهمیت تاریخی این مناره را چندین برابر کرده است. این کتیبه به خط کوفی نوشته شده است؛ اما مشخص نیست که مربوط به چه سالی می‌باشد. بر اساس برخی از روایات این مناره برای راهنمایی مسافرین و کاروان‌ها ساخته شده است تا آن‌ها راه را گم نکنند.

مسجد جامع گلپایگان

شهر گلپایگان یکی از شهرهای مهم در دوران سلجوقیان بود. به همین خاطر بسیاری از آثار تاریخی این شهر مربوط به همان دوره سلجوقی است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، مسجد جامع گلپایگان است. کتیبه‌های زیادی در این مسجد وجود دارند که تاریخ ساخت آن‌ها بین 498 تا 512 هجری است.

مسجد جامع گلپایگان به دستور ابونصر ابراهیم بن محمد بن ابراهیم بابا عبدالملک ساخته شده است. نام سازنده این مسجد در دو کتیبه که یکی در دور گنبد قرار دارد و دیگری در حاشیه محراب است، درج شده و می‌توانید آن را مشاهده کنید. اگر علاقه مند به کتیبه‌ها و آثار هنری هستید، حتما از این مسجد دیدن کنید. حوض‌ها، هشتی‌ها و حجره‌های موجود در مسجد جامع گلپایگان زیبایی فوق العاده‌ای دارند.

بازار چهارسوق گلپایگان

مانند هر شهر تاریخی دیگری، گلپایگان نیز دارای مکان های تاریخی متعددی است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، بازار چهارسوق است. بازار چهارسوق گلپایگان بازار سنتی این شهر است که دارای دهانه‌هایی بزرگ و طاق بندی جذاب است. سقف آجری این بازار، زیبایی آن را چندین برابر کرده است.

معماری بازار چهارسوق گلپایگان مربوط به معماری ساختمان‌های دوران سلجوقی است. این بازار سنتی از چندین بازار دیگر از جمله بازار اصلی، بازار کوزه گرها، بازار فرش فروشان و ... تشکیل شده است که هر کدام لذت خرید وسایل مختلف را به شما می‌دهند. اگر طرفدار خرید کردن هستید، بازدید از این بازار را از دست ندهید.

امامزاده هفده تن

یکی از جاهای دیدنی گلپایگان، امامزاده هفده تن است. این امامزاده از زمان شاه عباس اول صفوی ساخته شده و تا به امروز نیز پابرجاست. معماری این امامزاده بسیار زیبا است. یک گنبد 8 گوش با کاشی کاری زیبا در این امامزاده وجود دارد. همچنین کتیبه کاشی معرق نیز در این مکان به کار رفته که زیبایی آن را چندین برابر کرده است.

در داخل حرم امامزاده، کتیبه‌های مختلفی را مشاهده می‌کنیم که هر کدام زیبایی فوق العاده‌ای دارند. این امامزاده دارای 4 درب و 3 سر راهی بسیار زیبا است که در هر کدام کتیبه‌های زیادی وجود دارند. نقوش زیبا در این امامزاده و کتیبه‌های متعدد قرار گرفته در آن، زیبایی آن را چندین برابر کرده‌اند. به همین خاطر اگر طرفدار جاهای تاریخی گلپایگان هستید، این امامزاده را از دست ندهید.

مهم ترین جاهای دیدنی گلپایگان

بقعه‌ امامزاده سیدالسادات

امامزاده سید السادات یکی دیگر از امامزاده‌های ساخته شده در گلپایگان است. این امامزاده از قرن 8 هجری قمری ساخته شده و دارای زیبایی ظاهری فوق العاده‌ای است. این بنای تاریخی در زمان سلطنت فتحعلی شاه مورد بازسازی قرار گرفت. این بنای تاریخی با گنبد فیروزه‌ای رنگ و کاشی کاری هنرمندان خود، زیبایی فوق العاده‌ای دارد. این امامزاده آرامگاه سه نفر از فرزندان امام موسی کاظم (ع) است. بنابراین، می‌توانید برای توسل و گرفتن حاجات به این امامزاده بروید.

ارگ تاریخی گوگد

ارگ گوگد یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی گلپایگان است. این ارگ دومین سازه خشتی آجری بزرگ ایران است که قدمتی 400 ساله داشته و جذابیت فوق العاده‌ای برای توریست‌ها دارد. البته باید بدانید که این ارگ در حال حاضر به عنوان یک هتل 3 ستاره به گردشگران خدمات ارائه می‌کند. به همین خاطر افرادی که علاقه مند به رزرو اقامتگاه‌های سنتی هستند، این ارگ را انتخاب می‌کنند.

ارگ گوگد دارای 4 برج قدیمی در 4 راس است. ورودی ارگ دارای دو درب بزرگ و کوچک بوده که درب بزرگ برای ورود مردان و درب کوچک برای ورود زنان مورد استفاده قرار می‌گیرند. زیبایی‌های این ارگ در دیوارهای سرخ رنگ آن نمایان است. سوراخ‌هایی روی دیوارهای این ارگ وجود دارند که به عنوان یک سیستم امنیتی هشداردهنده عمل می‌کنند. جالب است بدانید در گذشته افرادی که مقام پایینی داشتند، در اتاق‌های پایین سکونت داشتند و افراد مهم‌تر در طبقات بالای این ارگ حضور پیدا می‌کردند.

دریاچه سد گلپایگان

اولین سد مدرنی که در ایران ساخته شد، در گلپایگان واقع شده است. این سد در سال 1323 ساخته و در سال 1326 به بهره برداری رسید. یکی از جاذبه‌های طبیعی گلپایگان که حتما توصیه می‌کنیم آن را از دست ندهید، دریاچه حاصل از این سد خاکی قدیمی است.

در دریاچه سد گلپایگان ماهی‌های مختلف زندگی می‌کنند که از جمله آن‌ها می‌توان به ماهی قزل آلا، ماهی سفید رودخانه‌ای، ماهی سوف، ماهی کپور و ... اشاره کرد. اگر علاقه مند به جاذبه‌های طبیعی هستید، این دریاچه را از دست ندهید که با زیبایی فوق العاده خودش شما را شگفت زده خواهد کرد.

مهم ترین جاهای دیدنی گلپایگان

تنگ غرقاب

اگر طرفدار افسانه‌های مختلف و قدیمی هستید، پیشنهاد می‌کنیم که از تنگه غرقاب دیدن کنید. این تنگه کمی اسرارآمیز به نظر می‌رسد و البته از همه مهم‌تر بسیار زیبا و منحصر به فرد است. سنگ نوشته‌های مختلفی در این تنگه وجود دارند که نشان می‌دهند این تنگه مربوط به دوره‌های تاریخی مختلف است. شاید برای شما جالب باشد اگر بگوییم که بیشتر سنگ نوشته‌های کشف شده در این تنگه، مربوط به شکار جانوران مختلف توسط انسان‌ها هستند.

روستای وانشان

اگر به سرسبزی و طراوت علاقه زیادی دارید، پیشنهاد می‌کنیم که از روستای وانشان دیدن کنید. این روستا در نزدیکی مزرعه‌ای به نام امیریه قرار گرفته است و تا گلپایگان حدود 12 کیلومتر فاصله دارد. ویژگی بارز این روستا، وجود آب زلال در آن است. به همین خاطر می‌توانید از مشاهده آب و شنیدن صدای آن نیز لذت ببرید.

روستای وانشان، جزء روستاهای قدیمی است که توانسته بافت قدیمی خودش را حفظ کند. خود این روستا نیز دارای جاذبه‌های گردشگری زیادی است که می‌تواند تا چندین ساعت شما را سرگرم کند. اگر به روستای وانشان رفتید، پیشنهاد می‌کنیم که از بابا دودورشاه، کوه محد حیدر، مزرعه امیریه و حسن آباد دیدن کنید.

مهم ترین جاهای دیدنی گلپایگان

پارک ساحلی گلپایگان

لذت نشستن کنار آب و نوشیدن یک فنجان چای با پارک ساحلی گلپایگان امکان پذیر شده است. اگر می‌خواهید در کنار آب زاینده رود استراحت کنید و با خانواده خودتان یک روز به یادماندنی داشته باشید و از طرفی وجود امکانات در نزدیکی شما برای‌تان مهم است، پیشنهاد می‌کنیم که پارک ساحلی گلپایگان را از دست ندهید. در این پارک ساحلی امکاناتی همچون شهربازی، پیست اسکیت و ... وجود دارند که هر کدام به نوبه خودشان برای گردشگران مهم هستند.

پارک جنگلی گلپایگان

همیشه نیازی نیست که برای بازدید از پارک‌های جنگلی، به سراغ شهرهای شمالی کشور بروید. در گلپایگان پارک جنگلی بسیار زیبایی قرار دارد که می‌تواند به عنوان بهترین مکان برای تفریح و سرگرمی شما شناخته شود. اگر دوست دارید از جنگل سرسبز گلپایگان لذت ببرید، این پارک و آبشار مصنوعی آن را از دست ندهید. جریان آبی که در پارک جنگلی گلپایگان وجود دارد، به شما این امکان را می‌دهد تا از هوای تمیز و خنک این پارک لذت ببرید. منظره این پارک بسیار زیبا است.

 

نوشتن دیدگاه