گردونه گردی ، 

بانک اطلاعات سفر

تورهای مسافرتی و باید ها و نباید های آن
تحقیق در مورد اداب و رسوم شب یلدا


شب یلدا، یکی از مهمترین و جذاب‌ترین جشن‌های مردم ایران است که تاریخچه طولانی و جذابی در فرهنگ ایرانی دارد. شب یلدا استعاره‌ای از تقابل نور و روشنایی با تاریکی و غروب آفتاب در زمستان است .در این مقاله، ما به بررسی اداب و رسوم شب یلدا، تاریخچه آن در ایران باستان، و بهترین جاذبه‌های تهران برای گشت و گذار در این شب می‌پردازیم.

تاریخچه شب یلدا در ایران باستان

تاریخچه شب یلدا در ایران باستان


تاریخچه شب یلدا در ایران باستان چیست؟ شب یلدا، جشن مهمی که در ایران باستان برگزار می‌شد، نمادی از نور و گرما و آغاز فصل بهار بود. این جشن با شروع نزدیکی به تاریخ ۲۱ یا ۲۲ دسامبر در تقاطع دو فصل پایانی سال، به عنوان جشن مهمی محسوب می‌شد. نام "یلدا" از ریشه فارسی "یل" یا "یله" گرفته شده است که به معنای "زاییدن" و "تولد" می‌باشد. بنابراین، شب یلدا به عنوان جشنی مرتبط با تولد و شروعی دوباره است.
شب یلدا به تاریخ دیرینه‌ای در ایران باستان برمی‌گردد. این جشن با طلوع آفتاب در روز کوتاه‌تر زمستان، در تاریخ ۲۱ دسامبر (۲۰ تا ۲۲ دسامبر درتقویم‌های مختلف) جشن گرفته می‌شود. آنچه این جشن را ویژه می‌کند، تمرکز بر نور و روشنایی در مقابل تاریکی شبانه می‌باشد.

معرفی اداب و رسوم شب یلدا

تاریخچه شب یلدا در ایران باستان


اداب و رسوم شب یلدا گنجینه‌ای از سنت‌ها و مراسم خاص است که به شکل آثار فرهنگی نسل به نسل منتقل می‌شود. در ادامه، به تعدادی از این اداب و رسوم می‌پردازیم:
- پرتاب سکه به جوی آب : یکی از آداب معمول شب یلدا این است که در ابتدای جشن، سکه به آب پرتاب می‌شود. این آیین به منظور جذب خوش‌بختی و برکت انجام می‌شود.
- آجیل و میوه‌ شب یلدا : در شب یلدا، مردم میوه‌های فصلی خاص مثل انار و ازگیل را مصرف می‌کنند. خرما، انواع آجیل و مغزها نیز به عنوان خوراکی‌های اصلی شب یلدا سرو می‌شوند.
- رقص و موسیقی: اداب و رسوم شب یلدا یک ترکیبی از موسیقی، شعر، پیشگویی، و نمایش‌های مختلف است که فرهنگ ایرانی غنی از آنها برخوردار است و به مناسبت آغاز زمستان و بازگشت نور به زندگی، جشنی از شادی و امید است.
- خواندن شاهنامه : شاهنامه فردوسی از مهم‌ترین آثار ادبی زبان پارسی می‌باشد. در شب یلدا، بزرگ جمع شاهنامه می‌خواند و بقیه به افسانه‌های آن گوش می‌دهند.
- شلوغ‌خوانی و آوازخوانی : از قدیمی ترین اداب و رسوم شب یلدا محسوب می‌شود. شلوغ‌خوانی در شب یلدا معمول است و مردم سرودها و شعرهای محلی را می‌خوانند.
- تزیین میز شب یلدا : این مورد هم از اداب و رسوم شب یلدا است. در شب یلدا، میز با آیتم‌های مختلفی مانند سبزه، شمع‌ها، میوه‌های فصلی و آجیل تزئین می‌شود و ریشه در تاریخچه شب یلدا در ایران باستان دارد.
- بازی‌ها و سرگرمی‌ها : قسمت مهمی از تاریخچه شب یلدا در ایران باستان مربوط به بازی‌ها و سرگرمی‌هایی‌ست که از قدیم بوده است و مثل یک امانت به نسل ما رسیده. شب یلدا، مردم اغلب از بازی‌ها و سرگرمی‌های محلی مثل تخته نرد، مار‌و‌پله و دبرنا لذت می‌برند.

 

روایات پیشین مرتبط با اداب و رسوم شب یلدا

تاریخچه شب یلدا در ایران باستان


بر اساس روایات مختلف، شب یلدا به مبارزه نیک و بد، نور و تاریکی اختصاص دارد. برخی معتقدند که شب یلدا نیلوفر، نور و آفتاب را نمایان می‌کند و در این شب باید کنار خانواده و دوستان شادی و نور را جشن گرفت. تاریخچه شب یلدا در ایران باستان، نشان می‌دهد شب یلدا به عنوان مراسمی مذهبی جشن گرفته می‌شد و مردم با نخل‌ها مزارع نیلوفر را تزئین می‌کردند.
در دنیای معاصر نیز شب یلدا همچنان جشنی پر زرق و برق و شاد در ایران است. مردم به تنهایی یا با خانواده‌ و دوستان خود جشن می‌گیرند. یکی از ویژگی‌های جالب شب یلدا این است که مردم از تمام قشرهای جامعه، بدون تبعیض، در این جشن شرکت می‌کنند. این جشن توانسته است مرزهای اجتماعی را برای یک شب فراموش نشدنی پاک کند.

 

بهترین جاذبه‌های تهران برای گشت و گذار در شب یلدا

بهترین جاذبه‌های تهران برای گشت و گذار در شب یلدا


جاذبه‌های تهران برای گردش در شب یلدا مناطق یا محله‌هایی است که در روزهای عادی سال هم حال و هوای خوبی دارند و رفت‌وآمد زیادی در آنجا وجود دارد. تهران در مناسبت‌های مختلف رنگ‌وبوی خاصی به خود می‌گیرد به خصوص در اعیاد و جشن‌های همگانی غرق نور و شادی می‌شود.
- خیابان ولی‌عصر : از بهترین جاذبه های تهران برای گشت و گذار در شب یلدا این خیابان است که در شب یلدا با نورپردازی و تزئینات جشنی تبدیل به مکانی جذاب برای گردهمایی می‌شود.
- محله زعفرانیه : زعفرانیه دارای رستوران‌ها و کافه‌های معروفی است که در شب یلدا برای پذیرایی از شما اداب و رسوم شب یلدا را به جا می‌آورند.
- محله سعادت‌آباد : این محله نیز دارای انواع رستوران‌ها و مکان‌های تفریحی است و اگر قصدرفتن به کافه یا رستوران را نداشته باشید در حوالی این محله از هوای خنک و فضای لذت‌بخش فرحزاد می‌توانید لذت ببرید.
- مترو تهران : مترو تهران در شب یلدا تزئین و نورپردازی می‌شود و می‌توانید با مترو گردش شهری داشته باشید.
- موزه‌ها و اماکن فرهنگی : برخی از موزه‌ها و اماکن فرهنگی تهران در شب یلدا باز می‌مانند و می‌توانید از آنها
بازدید کنید.

بهترین جاذبه‌های تهران برای گشت و گذار در شب یلدا


- کوهستان توچال : توچال در شمال تهران قرار دارد و یک مقصد محبوب برای پیاده‌روی شبانه در شب یلدا است.
- دریاچه چیتگر : نورپردازی زیبای دریاچه در مناسبت‌های خاص، معروف است و از بهترین جاذبه های تهران برای گشت و گذار در شب یلدا محسوب می‌شود.
- بازار تهران: بازار تهران به مناسبت شب یلدا رنگ‌وبوی خاصی می‌گیرد و می‌توانید در ساعت کاری بازار برای خرید شب یلدا بروید.
- محله ستارخان: این محله پر از مغازه‌های مختلف اعم از رستوران، لباس فروشی، طباخی و آبمیوه فروشی می‌باشد. می‌توانید پس از بجاآوردن اداب و رسوم شب یلدا، در ساعت‌های پایانی شب اوقات خوشی را کنار خانواده سپری کنید.
- تجریش یکی از بهترین جاذبه های تهران برای گشت و گذار در شب یلدا: تجریش در شب یلدا با تزئینات و نورپردازی، جلوه‌ای زیبا به شهر می‌دهد. می‌توانید برای خرید، صرف شام و زیارت امامزاده صالح به آنجا بروید.
- برج میلاد: این برج‌ در شب یلدا جذابیت زیادی دارد. نورپردازی زیبا و مناظر شهر تهران از ارتفاع برج میلاد شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

کلام آخر ...
شهر تهران به عنوان پایتخت ایران، بافت‌های تاریخی جذابی دارد. بهترین جاذبه‌های تهران برای گشت‌وگذار در شب یلدا همان بازارهای شلوغ و خیابان‌های پر از رنگ‌وبو هستند. این مکان‌ها در شب یلدا تبدیل به مقاصد جذاب برای گردش شبانه می‌شوند و تجربه‌های جالبی را برای شما به ارمغان می‌آورند.
گردشگرانی که به ایران سفر می‌کنند، می‌توانند در جشن‌های شب یلدا حضور داشته باشند و تجربه خوبی کسب کنند. این تجربه برای آنها فرصتی برای آشنایی با فرهنگ و آداب اصیل ایرانی به شمار می‌رود.

نوشتن دیدگاه