گردونه گردی ، 

بانک اطلاعات سفر

تورهای مسافرتی و باید ها و نباید های آن
راهنمای سفر به آگرا

آگرا، یکی از شهرهای بزرگ هندوستان و یکی از مهم‌ترین مقصدهای گردشگری در این کشور است. مهم‌ترین جاذبه‌ی دیدنی این شهر زیبا و تاریخی، بنای باشکوه تاج محل است.

جذابیت سحرانگیز تاج محل، سال‌ها است که گردشگران را از سراسر دنیا به آگرا می‌کشاند. این جاذبه‌ی دیدنی و مشهور، به همان اندازه‌ای که از آن تعریف می‌شنوید، جذاب و باشکوه است و هرگز هند را بدون دیدن تاج محل نباید ترک کنید.

البته تاج محل، تنها جاذبه‌ی آگرا نیست. میراث فراوانی از پادشاهی گورکانیان در آگرا باقی مانده که همگی نشانه‌ای از گذشته‌ی باشکوه شهر است. مقبره‌ها و آرامگاه‌های قدیمی با معماری‌های شگفت‌انگیز، مسجد و بازارهای تاریخی تنها، گوشه‌ی کوچکی از دیدنی‌های آگرا را تشکیل می‌دهند.

جاذبه‌های آگرا، به آثار تاریخی و معماری محدود نمی‌شود. رودهای مقدس، باغ‌های سرسبز و مناطق حفاظت‌شده‌ی حیات وحش، از دیگر جاذبه‌های آگرا است که توجه دوستداران طبیعت را جلب می‌کند.

راهنمای سفر به آگرا شما را با جاذبه‌ها و رژیم غذایی آن آشنا می‌کند و اطلاعات کاملی در مورد سفر به این شهر زیبا را در اختیارتان می‌گذارد. تور آگرا، فرصتی عالی برای گشت‌وگذار و تماشاب بهترین آثار معماری این شهر دیدنی است.

اطلاعات ضروری

اختلاف ساعت با تهران

آگرا در منطقه‌ی زمانی UTC/GMT +5:30 قرار دارد و ساعت رسمی آن، یک ساعت از تهران جلوتر است.

زبان رسمی

اردو، هندی

واحد پول

روپیه هند

کد کشور

+۹۱

جهت رانندگی

چپ

وضعیت آب‌ و‌ هوا

آب وهوای آگرا، آب و هوای نیمه خشک است که با نواحی نیمه استوایی مرطوب احاطه شده است. این شهر، زمستان‌های ملایم، تابستان‌های بسیار گرم و خشک و یک فصل بارندگی یا مانسون دارد. فصل مانسون در آگرا با وجود اینکه شدید و قابل توجه است، در مقابل سایر مناطق هند، سنگین و شدید نیست. میانگین بارش در مانسون از ژوئن تا سپتامبر و در حدود ۶۲۸ میلیمتر است.

آگرا به عنوان گرم‌ترین شهر هند مشهور است

آگرا به عنوان گرم‌ترین شهر هند مشهور است. در فصل تابستان میانگین دمای هوای این شهر تا ۴۶ درجه هم می‌رسد در حالی که رطوبت نیز بسیار بالا است. در طول روز میانکین دمای هوا بین ۴۶ تا ۵۰ درجه است. شب‌ها خنک‌تر می‌شود و دمای هوا تا ۳۰ درجه بالای صفر، کاهش می‌یابد. زمستان‌ها خنک است و البته بهترین فصل برای سفر به آگرا است. کمترین دمای هوا در زمستان بین ۲ تا ۳ درجه و به طور میانگین بین ۶ تا ۸ درجه سانتیگراد است.

بهترین زمان برای سفر

بهترین زمان برای سفر به آگرا از نوامبر تا فوریه است. در این زمستان طولانی، دمای هوا برای گشت‌وگذار مناسب است. در این فصل، قیمت پروازها و اقامتگاه‌ها و سایر خدمات، در بالاترین حد خود قرار دارد ولی از گرمای شدید بهار و تابستان خبری نیست و بارندگی‌های شدید مانسون، مانع تفریح شما نمی‌شود. فصل مانسون از جولای آغاز می‌شود. بارندگی تا سپتامبر در آگرا ادامه می‌یابد.

در ادامه، ماه‌های مختلف سال را برای سفر به آگرا بررسی می‌کنیم.

از اکتبر تا مارس: بهترین زمان برای سفر به آگرا، بین پاییز و زمستان است. در این فصل، از گرمای شدید تابستان خبری نیست و هوا برای گشت‌وگذار بسیار مطبوع است. یک بعدازظهر کامل را می‌توانید به راحتی در مجموعه‌ تاج بگذرانید و از تماشای معماری خیره‌کننده‌ی این شاهکار تاریخی، لذت ببرید. گشت‌وگذار در بازارهای سنتی آگرا، تفریح جذاب دیگری است که قطعا از آن لذت می‌برید. در بازارها می‌توانید چانه بزنید و ابریشم‌های زیبا با قیمت مناسب بخرید. می‌توانید یکی از رستوران‌های روی بام را انتخاب کنید و هم زمان با خوردن غذایی لذیذ، از تماشای تاج محل لذت ببرید. اگر در ماه‌های دسامبر و ژانویه به آگرا سفر می‌کنید، لباس‌های گرم همراه ببرید چون گاهی دمای هوا تا دو درجه بالای صفر نیز کاهش می‌یابد.

بهترین زمان برای سفر به آگرا از نوامبر تا فوریه است

از آگوست تا اکتبر: آگوست، ابتدای فصل مانسون در آگرا است و بهترین زمان برای تماشای شکوه تاج‌ محل زیر بارش باران. در این فصل، زندگی در آگرا متوقف نمی‌شود. می‌توانید به بازارها سر بزنید و در چایخانه‌ها، انواع چای و دمنوش محلی را امتحان کنید. برای این فصل حتما چتر و بارانی همراه ببرید و اجازه ندهید که بارندگی، مانع لذت بردن شما از سفر شود.

از آوریل تا جولای: این زمان، آغاز تابستان در آگرا است. گرمای هوا شدید و آزاردهنده است ولی از سیل جمعیت گردشگران خبری نیست و هتل‌ها و سایر امکانات و خدمات، تخفیف‌های قابل توجهی دارند. در این فصل، لباس‌های خنک و نخی بپوشید، عینک آفتابی را فراموش نکنید حتما ضد آفتاب و قمقمه یا بطری آب همراه داشته باشید تا بدون دغدغه از جاذبه‌های شهر لذت ببرید.

هزینه‌های سفر

هزینه‌های روزانه در سفر به آگرا

هزینه سفر ارزان: کمتر از ۳ هزار روپیه

هزینه اقامت در خوابگاه هاستل‌ها: ۴۰۰ تا ۶۰۰ روپیه

هزینه اقامت در اتاق دوتخته در هتل ارزان: ۴۰۰ تا ۷۰۰ روپیه

غذاهای ارزان: ۱۲۰ تا ۳۰۰ روپیه

بلیط اتوبوس و قطار: ۳۰۰ تا ۵۰۰ روپیه

هزینه سفر میان‌رده: ۴ هزار تا ۹ هزار روپیه

هزینه اقامت در اتاق دوتخته در هتل: ۱۵۰۰ تا ۵ هزار روپیه

هزینه‌ی هر وعده غذا در رستوران‌های میان‌رده: ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ روپیه

ورودی جاذبه‌های تاریخی و موزه‌ها: ۵۰۰ تا هزار روپیه

کرایه تاکسی‌های محلی و ریکشا: ۵۰۰ تا ۲ هزار روپیه

هزینه سفر لوکس: بیش از ۹ هزار روپیه

هزینه اقامت در هتل لوکس: ۵ هزار تا ۲۲ هزار روپیه

وعده‌های غذایی در رستوران‌های عالی: ۲ هزار تا ۵ هزار روپیه

سفر با قطار فرست‌کلاس: هزار تا ۸ هزار روپیه

کرایه خودرو و راننده از روزی ۱۸۰۰ روپیه

چانه زدن

چانه زدن در هندوستان کار رایجی است و بخشی از زندگی روزمره‌ی مردم است. در بیشتر فروشگاه‌ها و بازارچه‌ها می‌توانید سر قیمت چانه بزنید. سعی کنید در کمال آرامش و با حفظ شوخ‌طبعی و احترام، چانه بزنید. البته در بسیاری از فروشگاه‌های لوکس و فروشگاه‌های زنجیره‌ای دولتی که قیمت‌های ثبتی دارد، چانه زدن پذیرفته نیست. قبل از اینکه برای مسیرها کوتاه تاکسی و ریکشا بگیرید یا برای سفرهای طولانی، راننده و ماشین کرایه کنید، حتما باید سر قیمت‌ها به توافق برسید.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها

شاید فکر کنید که کم کردن هزینه‌های سفر و صرفه‌جویی در مسافرت، به این معنا است که باید از بسیاری از تفریحات و جاذبه‌های سفر بزنید و به اندازه‌ی کافی از اوقات خود لذت نبرید. در صورتی که اینطور نیست و با به کار بستن نکات ساده، نه تنها مجبور نیستید لذت‌های سفر را حذف کنید، بلکه می‌توانید پولی که از راه صرفه‌جویی برای تفریحات پرهزینه‌تر کنار بگذارید. پس در نظر داشته باشید که صرفه‌جویی کردن، همیشه به معنای فدا کردن لذت‌های سفر نیست.

خوشبختانه در هند، موقعیت‌های زیادی برای صرفه‌جویی وجود دارد و اگر مسافر باهوشی باشید، می‌توانید از این موقعیت‌ها به بهترین شکل استفاده کنید.

قبل از سفر تحقیق کنید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که قبل از هر سفر باید در نظر بگیرید، این است که مقصد سفرتان را به خوبی بشناسید. شناخت دقیق مقصد سفر به شما کمک می‌کند که تا جایی که ممکن است، بتوانید از نهایت فرصت‌ها استفاده کنید. چه برای لذت بردن از امکانات و تفریحات مقصد و چه برای کاهش هزینه‌های سفر. قبل از سفر در مورد همه‌ی امکانات و انتخاب‌های ارزانی که دارید، تحقیق کنید. از هتل‌ها و اقامتگاه‌های ارزان گرفته تا وسایل حمل و نقل عمومی و جاذبه‌های رایگان یا ارزان‌تر. برای پیدا کردن این اطلاعات می‌توانید از سایت‌های گردشگری یا کتاب‌های راهنمای سفر کمک بگیرید.

در فصل‌های ارزان سفر کنید

تقریبا همه‌ی مقصدهای گردشگری، یک فصل شلوغ و یک فصل خلوت گردشگری دارند. در فصل‌های شلوغ گردشگری، همه‌ی امکانات بیشترین قیمت ممکن را دارند. اگر هزینه‌های سفر برایتان اهمیت زیادی دارد، به هیچ عنوان نباید در فصل شلوغ گردشگری سفر کنید. در این فصل‌ها، اقامتگاه‌ها و هتل‌ها بسیار گران هستند. همیشه سعی کنید اقامتگاه‌ها را از قبل رزرو کنید. در فصل‌های خلوت، علاوه بر اینکه هزینه سفرتان پایین‌تر است، می‌توانید در آرامش و در محیطی خلوت، از گشت‌وگذار در جاذبه‌های  شهرها لذت ببرید.

مناطق کمتر توریستی را در نظر بگیرید

در مقصدهای گردشگری مختلف، مناطقی وجود دارند که توریستی‌تر هستند. در این محله‌ها، تقریبا همه‌چیز گران‌تر است. از رستوران گرفته تا فروشگاه‌های سوغات و اقامتگاه‌ها. اگر از مناطق توریستی فاصله بگیرید، می‌توانید مقدار قابل توجهی در هزینه‌های اقامت و خوردوخوراکتان صرفه‌جویی کنید. این محله‌ها، آرام‌تر و دنج‌تر هستند، در آنها می‌توانید با اهالی شهر از نزدیک آشنا شوید و سبک زندگی آنها را بهتر بشناسید. همچنین در این محله‌ها، ممکن است جاذبه‌هایی پیدا کنید که در هیچ سایت گردشگری معرفی نمی‌شوند و مثل جواهری گمشده در کوچه‌پس‌کوچه‌ها محله‌های ناشناخته‌تر قرار دارند.

این مناطق کمتر توریستی، معمولا اقامتگاه‌های ارزان‌تر و رستوران‌های ارزان‌تر و محلی دارند. ارزان بودن رستوران‌ها و اقامتگاه‌ها به معنای داشتن عیب و ایراد و نقص نیست، فقط چون از مسیر پررفت‌وآمد گردشگری دور هستند، امکانات ارزان‌تری دارند.

گروهی سفر کنید

این یک قانون کلی است که اگر گروهی سفر کنید، می‌توانید هزینه‌های سفرتان را تقسیم کنید. مثلا می‌توانید به جای هتل، یک خانه کرایه کنید و کرایه را تقسیم کنید. یا برای کرایه کردن خودرو و دربست گرفتن، هزینه‌هایتان بسیار کمتر می‌شود. تنها مشکلی که در مورد گروهی سفر کردن وجود دارد این است که سلایق همسفران با هم متفاوت است و ممکن است برای انتخاب غذا، اقامتگاه و سایر موارد مرتبط با سفر، دچار اختلاف نظر شوید.

سفرهای شبانه را انتخاب کنید

برای اینکه بین شهرها سفر کنید، می‌توانید قطارهای شبانه را انتخاب کنید که ارزان‌تر است. علاوه بر این، اگر در طول شب در قطار باشید، دیگر لازم نیست یک شب دیگر هزینه بابت اقامت در هتل بپردازید. البته سفرهای شبانه، معایب خاص خود را دارد. سردرد، بی‌خوابی، قطارهای نامناسب از معایب این سفرهای شبانه است.

از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید

اگر می‌خواهید سفری ارزان‌تر داشته باشید، همه جای دنیا بهترین کار این است که از وسایل حمل‌ونقل عمومی به جای تاکسی استفاده کنید. در هند، هزینه‌ی تاکسی زیاد است و تقریبا وسایل حمل و نقل عمومی، به همه‌جا دسترسی دارند. بلیط‌های روزانه برای استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی در شهرهای توریستی ارائه می‌شوند که قیمت‌های مناسبی دارند و بدون محدودیت تعداد سفر می‌توانید از آنها استفاده کنید. این بلیط‌ها برای زمانی که قصد دارید زیاد از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید، بهترین و ارزان‌ترین گزینه است.

به جای هتل در خانه‌ی یکی از اهالی شهر اقامت کنید

یکی از کارهای جذابی که می‌توانید در سفرهای خارجی انجام دهید این است که به جای اقامت در هتل، در منزل یکی از اهالی مقصد موردنظرتان، اقامت کنید. به این ترتیب، از نزدیک می‌توانید سبک زندگی اهالی را ببینید و فرهنگ آنها را لمس کنید. این روزها، مسافران و گردشگران جوان، به این نوع از اقامت توجه ویژه‌ای نشان می‌دهند و برایشان از هتل، جذاب‌تر است. تجربه‌ای متفاوت است که سفرتان را به یکی از به‌یادماندنی‌ترین سفرهای زندگی‌تان تبدیل می‌کند. در این نوع از اقامت، می‌توانید اصیل‌ترین غذاهای محلی را امتحان کنید و حتی پختن آنها را یاد بگیرید و یک راهنمای محلی دارید که بهترین جاذبه‌های شهر را نشان‌تان می‌دهد.

هزینه‌ی این اقامت، ارزان‌تر از اقامت در هتل است و این روش در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است و رواج دارد.

غذای محلی بخورید

یکی از پرهزینه‌ترین بخش‌های سفر، هزینه‌ی خورد و خوراک است. خوردن هر سه وعده غذایی در رستوران‌های شیک و توریستی، هزینه‌ی سفرتان را بسیار افزایش می‌دهد در حالی که به راحتی می‌توانید بخش زیادی از این هزینه را با خوردن غذاهای محلی در رستوران‌های کوچک و محلی، کاهش دهید. همچنین غذای خیابانی یکی از غذاهای رایج در هندوستان است که طرفداران زیادی دارد و کیفیت آن قابل قبول است. در رستوران‌های محلی و غرفه‌های غذای خیابانی می‌توانید با هزینه‌های بسیار پایین‌تر از رستوران‌های توریستی، غذای خوب و ارزان بخورید و عطر و طعم غذاهای محلی را امتحان کنید.

از بازارهای شلوغ و توریستی فاصله بگیرید

اگر قصد خرید در بازارها را دارید، از بازارهای شلوغ و توریستی فاصله بگیرید. در این بازارها، محصولات و سوغاتی‌ها به خاطر حضور بیشتر گردشگران، بسیار گران‌تر از سایر جاها عرضه می‌شوند. به جای خرید از این بازارها، می‌توانید به بازارچه‌های کوچک‌تر و محلی سر بزنید. در این بازارچه‌ها محصولات خوب با قیمت مناسب ارائه می‌شود و می‌توانید چانه بزنید و تخفیف خوبی بگیرید.

اگر قصد خرید در بازارها را دارید، از بازارهای شلوغ و توریستی فاصله بگیرید

در بازارچه‌ها معمولا اجناس زیادی به عنوان سوغات عرضه می‌شوند. شاید تنوع آنها شما را وسوسه کند که همه چیز بخرید ولی در نهایت متوجه می‌شوید که هزینه‌ی بسیار زیادی بابت خرید خرده‌ریزهای اضافه هزینه کرده‌اید. قبل از خرید سوغات، حتما تحقیق کنید و یکی دو نمونه سوغات ارزشمند را انتخاب کنید که ارزش هزینه کردن داشته باشند. سوغاتی‌هایی بخرید که علاوه بر اینکه یادگار سفر هستند و با دیدن آنها، خاطرات سفر برایتان زنده می‌شود، کاربردی باشند و بتوانید از آنها استفاده کنید.

جاذبه‌های گردشگری

شهر تاریخی آگرا، قدمتی طولانی دارد. امروزه این شهر به آثار تاریخی بی‌نظیرش می‌بالد که مهم‌ترین و مشهورترین آنها، تاج محل است. این شهر، آثار معماری باشکوهی دارد که همگی شهرت جهانی دارند. به غیر از تاج محل، این آثار معماری شامل مقبره‌های قدیمی و مسجدها و کاخ‌های تاریخی است. در ادامه، تعدادی از مهم‌ترین جاذبه‌های آگرا را معرفی می‌کنیم که در سفر به این شهر دیدنی، بد نیست که برای بازدید از آنها وقت بگذارید.

تاج محل

راهنمای سفر به آگرا

تاج محل، یکی از عجایب هفتگانه‌ی دنیا، شاهکاری در معماری مغولی است. این مجموعه‌ی باشکوه و گرانقدر به دستور شاه جهان و به عنوان یادبودی برای همسر محبوبش، ارجمند بانو بیگم ساخته شد. پیکر او در مقبره‌ای در این مجموعه دفن شده است. طراحی این بنا ترکیبی از معماری مغولان هند و معماری ایرانی است. مهم‌ترین جاذبه‌ی این مجموعه، مقبره است. سازه‌ای بزرگ که تماما از مرمر ساخته شده است. یک گنبد مرمرین هم بر فراز بنا قرار دارد که طراحی آن بی‌نظیر است.

دکوراسیون بیرونی این بنا، بسیار شگفت‌انگیز است و فضای داخلی آن به اندازه‌ی فضای بیرون، جذاب و دیدنی است. در طراحی نقش‌ونگارهای مزین کننده‌ی بنا، طبق قوانین اسلامی، از هیچ طرح شبیه انسان، استفاده نشده است. برای تزیین فضای داخلی، از ایه‌های قرآن استفاده شده است.

تاج محل، یکی از عجایب هفتگانه‌ی دنیا، شاهکاری در معماری مغولی است

اتاق داخلی بنا، به زیبایی با سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی تزیین شده است. شکل هندسی این فضا به شکل هشت ضلعی است و چند نقطه‌ی ورودی دارد. بعد از تماشای فضای داخلی این مجموعه می‌توانید در محیط اطراف، به گردش ادامه دهید. تاج محل با باغ‌هایی زیبا احاطه شده است که حوضی زیبا و مرمرین در مرکز آن قرار دارد. درختان در ردیف‌های منظم کنار هم قرار دارند و فواره‌ها و آب‌نماها حال و هوای خاصی به باغ داده‌اند.

این سازه‌ی باشکوه از طلوع تا غروب آفتاب باز است و جمعه‌ها تعطیل است. مسجد داخل تاج محل فقط برای نمازگزاران باز است. بازدید از این مجموعه، تجربه‌ای رمانتیک و بی‌نظیر است که هرگز فراموش نمی‌کنید.

قلعه آگرا

راهنمای سفر به آگرا

قلعه‌ی آگرا را با نام قلعه‌ی سرخ می‌شناسند. قدمت این سازه به قرن شانزدهم برمی‌گردد. این قلعه در نزدیکی باغ‌های تاج محل قرار دارد. قلعه‌ی سرخ با سنگ آهک ساخته شده و دیوارهایی دارد که در اطراف آن به طول حداقل دو کیلومتر قرار گرفته‌اند. داخل این مجموعه، کاخ‌های متعددی ساخته شده است از جمله کاخ جهانگیر و کاخ خاص. تالار بزرگ دیوان خاص در همین قلعه قرار دارد. به غیر از کاخ‌ها، دو مسجد باشکوه، دیگر بخش‌های این قلعه را تشکیل می‌دهند.

قلعه‌ی سرخ، مثل تاج محل، میراثی ارزشمند از دوران مغول‌های هند است. این سازه‌های باشکوه، گذشته‌ی پرافتخار منطقه را نشان می‌دهد که در زمان قرون وسطی می‌گذشت. هیچ سفری به آگرا بدون بازدید از این مجموعه‌ی تاریخی، کامل نمی‌شود.

قلعه‌ی آگرا در سل ۱۵۶۵ به دستور اکبرشاه، ساخته شد. این قلعه در کرانه‌ی سمت راست رود جمنا قرار دارد. این قلعه و تاج محل در نزدیکی هم قرار دارند و به نوعی، کامل‌کننده‌ی هم هستند. این قلعه دو دروازه‌ی ورودی دارد که یکی از آنها از دیگری بزرگتر است. دروازه‌ی ورودی قلعه نیز در نوع خود، بی‌نظیر و دیدنی است.

درون مجموعه، برج محمد یکی از دیدنی‌های آن است که با گنبد هشت ضلعی، توجهتان را جلب می‌کند. مساجدی که داخل این مجموعه قرار دارند، از مرمر سفید ساخته شده‌اند. زیبایی ساختار این دو مسجد، توجه هر گردشگری را جلب می‌کند. حکاکی‌های دیدنی، فضای داخلی و بیرونی سازه‌های این مجموعه را زینت داده است. تاثیرات هنر هندی اسلامی را به وضوح می‌توانید در گوشه و کنار قلعه ببینید و از آن لذت ببرید.

مسجد جامع

راهنمای سفر به آگرا

یکی از دیدنی‌ترین آثار تاریخی آگرا، مسجد جامع است که سازه‌ای باشکوه و دیدنی دارد. نام اصلی این مسجد، مسجد جهان نما است که توسط شاه جهان و با کمک بهترین هنرمندان، مجسمه سازان، مهندسان، معماران و هزاران کارگر ماهر ساخته شده است و یادگاری جذاب و دیدنی برای آگرا باقی گذاشته است.

همه‌ی این افراد برای مدت ۶ سال تمام با هم همکاری می‌کردند تا مسجد جامع را بسازند. هزینه‌ی ساخت مسجد در آن زمان یک میلیون روپیه شد. بعضی از سنگ‌ها و بخش‌های به کار رفته در ساخت و ساز این مسجد، توسط اشراف و افراد سرشناس اهدا شده است. پیش از قرار دادن هر سنگ این مسجد، آیه‌های قرآن تلاوت شده است.

نام اصلی این مسجد، مسجد جهان نما است که به دستور شاه جهان ساخته شد

این مسجد در نزدیکی یک بازار شلوغ قرار دارد. طراحی آن ساده ولی هنرمندانه است. این مسجد برای ۲۵ هزار نمازگزار فضا دارد. این مسجد در مجموع چهار مناره دارد و سه درب ورودی که به صحن اصلی باز می‌شود. دو مناره‌ی بلند مسجد، ۴۰ متر طول دارند که در دو طرف بنا قرار گرفته‌اند. قلعه‌ی آگرا در سمت شرقی مسجد قرار دارد.

تالار اصلی برگزاری نماز، به زیبایی تمام طراحی شده است و درب ورودی آن با طاق‌های بلند تزیین شده است. در مراسم خاص، باید حیاط اصلی مسجد را ببینید که پر از مسلمانانی می‌شود که برای برگزاری مراسم مذهبی خود تجمع می‌کنند. این مسجد، یکی از زیباترین مساجد دنیای اسلام است.

برای ورود به این مسجد، هزینه ی ورودی نمی‌پردازید ولی برای عکاسی، باید مبلغی پرداخت کنید. این مسجد گنجینه‌ای دارد که در آن اشیای ارزشمند و قرآن‌های نوشته شده بر پوست گوزن، نگهداری می‌شود. این مسجد هر روز هفته غیر از جمعه‌ها باز است.

فاتح پور سیکری

راهنمای سفر به آگرا

در نزدیکی آگرا، یک شهر تاریخی به نام فاتح پور سیکری قرار دارد. این شهر توسط اکبرشاه پایه‌گذار شده که یکی از قدرتمندترین فرمانرایان مغول بود. فاتح‌پور سیکری، پایتخت امپراتوری مغولان هند بود و سال‌ها قبل از آگرا، این جایگاه را در اختیار داشت. تک تک سازه‌های این شهر قدیمی از جمله حرم‌ها، کاخ‌ها، باغ‌ها، جاده‌ها و مساجد به دستور اکبرشاه ساخته شده است.

مقبره‌ی اعتمادالدوله

راهنمای سفر به آگرا

مقبره‌ی اعتمادالدوله، یک آرامگاه به سبک مغولی است که آن را به خاطر معماری مثال زدنی‌اش می‌شناسند. این مقبره با سنگ‌آهک سرخ ساخته شده است و یکی از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری در آگرا است. گاهی این مقبره را تاج کوچک می‌نامند.

فضای داخلی، مقبره‌ی اعتمادالدوله، بخش‌های مختلفی دارد و از جنبه‌های مختلف شبیه به فضای داخلی تاج محل است. علاوه بر ساختمان اصلی، چندین بنای دیگر هم خارج از این مجموعه وجود دارد. همچنین باغ‌های زیبایی فضای اطراف این مجموعه‌ی تاریخی را زینت داده‌اند.

در فاز ابتدایی ساخت این مقبره، طراحی بنا بر اساس مرمر بر پایه‌ی بتن شکل گرفت. در فازهای بعدی، ویژگی‌های ظاهری مشابه تاج محل به بنا اضافه شد. این مقبره در کرانه‌ی رود جمنا قرار دارد. بنای اصلی با یک باغ دیدنی احاطه شده است. در مجاورت آن، آب‌نماها و مسیرهای پیاده‌رو قرار دارد. برج‌های شش ضلعی در چهار گوشه‌ی بنا قرار گرفته‌اند. مرمر سفیدی که برای ساخت این بنا استفاده شده از ایالت راجستان تامین شده است.

این مقبره با سنگ‌آهک سرخ ساخته شده است و یکی از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری در آگرا است

طراحی نما و فضای داخلی این مجموعه، بسیار مجلل و دیدنی است. فضای داخلی مقبره به زیبایی تمام با نور طبیعی روشن می‌شود. به غیر از پدر نور جهان، سایر اقوام وبستگان وی نیز در این مقبره به خاک سپرده شده‌اند. این مقبره هنوز هم به خاطر معماری بی‌نظیرش مشهور است. این سبک معماری بخشی از گذشته‌ی باشکوه هند را روایت می‌کند زمانی که تحت سلطه‌ی مغول‌ها بود. این بنا از نظر معماری و زیبایی‌شناسی، شاهکاری بی‌نظیر است. مشرف به رود جمنا قرار دارد و به عنوان نسخه‌ی مینیاتوری از تاج محل مشهور است.

بعد از بازدید از این مقبره و فضای داخلی آن، حتما زمانی را برای گشت‌وگذار در باغ‌های اطراف در نظر بگیرید. تجربه‌ی سرسبزی و نشاط این باغ و گشت زدن در آرامش آن، فرصتی است که هرگز در سفر به آگرا نباید از دست بدهید. این گشت‌وگذار کوتاه، شما را به سفری در دل تاریخ می‌برد.

مقبره اکبر کبیر

راهنمای سفر به آگرا

اکبرشاه یا ابوالفتح جلال‌الدین محمد اکبر سومین پادشاه از سلسله گورکانیان یا امپراتوری مغولی هند است که در هندوستان با نام مغول اعظم یا اکبر کبیر نامیده می‌شود. مقبره اکبر کبیر یکی دیگر از شاهکارهای معماری مغولی است. این مقبره بسیار وسیع و بزرگ است و در منطقه‌ی سیکاندار قرار دارد و اکبر کبیر در سال ۱۶۰۰ ساخت و ساز آن را خودش آغاز کرد. در آن زمان رسم بود که افراد در زمان زندگی خود، دستور ساخت مقبره‌ی خود را صادر می‌کردند. ساخت این مقبره توسط پسرش جهانگیر به پایان رسید.

این مقبره در نزدیکی آگرا قرار دارد و با دیوارهای بلندی احاطه شده است. بنای این مقبره، چهار لایه و به شکل هرم است. بخش بالایی مقبره از مرمر ساخته شده است. البته مقبره‌ی اصلی در سرداب بنا قرار دارد و مقبره‌ی بالایی، یک عمارت نمادین از جنس مرمر است.

ورودی مقبره در سمت جنوبی قرار دارد و دارای چهار مناره است. این مناره‌های سفید، درست شبیه به مناره‌های تاج محل، طراحی شده‌اند. این سازه با سنگ‌آهک قرمز ساخته شده است. از رنگ‌های مختلف این سنگ در ساخت آن استفاده شده که باعث شده ظاهر و رنگ متمایزی داشته باشد. پنل‌های مقبره به زیبایی تمام و با دقت و هنرمندی فراوان، حکاکی شده است. برای حکاکی آنها از طرح‌های هندسی و گل‌دار استفاده شده است. بخش‌هایی از آن دارای خوشنویسی است.

مسجد موتی

راهنمای سفر به آگرا

مسجد موتی را با نام مسجد مروارید نیز می‌شناسند. این مسجد به دستور شاه جهان ساخته شده است و یکی از شگفتی‌های معماری در آگرا است. از آنجایی که این مسجد زیر نور به خصوص زیر درخشش آفتاب، مثل مروارید می‌درخشد، آن را مسجد مروارید نیز می‌نامند. این مسجد اختصاصا توسط شاه برای اعضای خاندان سلطنتی اش ساخته شده است. این مسجد بین سال‌های ۱۶۴۸ تا ۱۶۵۴ ساخته شده است. فضای داخلی مسجد نیز سفید و روشن است و توجه هر گردشگری را جلب می‌کند. در مرکز صحن مسجد، یک حوض مرمرین وجود دارد. در نزدیکی این مسجد یک ساعت آفتابی به شکل هشت ضلعی و با ستون‌های مرمرین وجود دارد. ورودی اصلی آن در بخش شرقی قرار دارد.

نمازخانه‌ی بزرگ مسجد با طاق‌های متعددی مزین شده است. دیوارهای مسجد با حکاکی‌های زیبایی تزیین شده است که ظرافت و زیبایی آنها، شما را به تحسین وا می‌دارد. یک نمازخانه‌ی مخصوص بانوان نیز در مسجد وجود دارد که این بخش از نمازخانه‌ی اصلی جدا شده است. یک صفحه‌ی سفید و بزرگ مرمرین، نمازخانه‌ی زنانه را از سایر بخش‌های مسجد جدا می‌کند.

طبق نظر بعضی از اهالی، بخش‌هایی از معماری این مسجد از کلیساها الهام گرفته شده است. این مسجد در کرانه‌ی رود جمنا قرار دارد و از آنجا می‌توانید چشم‌اندازهای بسیار زیبایی از رود و نواحی اطراف آن را ببینید که در آگرا نظیر ندارد. در سمت راست مسجد، تالار مشهور دیوان عام قرار دارد.

قلعه سیکاندرا (Sikandra Fort)

راهنمای سفر به آگرا

مقبره‌ی اکبر شاه در قلعه‌ی سیکاندرا قرار دارد. این قلعه، از نظر معماری، سازه‌ای زیبا و دیدنی است و با سنگ‌های سرخ ساخته شده است. زیبایی خاص قلعه و حال‌وهوای تاریخی آن، با گذشت زمان، هرگز کمتر نمی‌شود. این قلعه و مقبره‌ای که در آن قرار دارد، دو نمونه‌ی عالی از ترکیب معماری مغولی و اسلامی است.

این قلعه در میان باغ‌هایی انبوه و سرسبز قرار گرفته که دیوارهای بلندی دارد. این باغ به چهار بخش مجزا تقسیم شده است. طراحی آن بر اساس طراحی چهارباغ‌ها شکل گرفته که در آن زمان رایج بود و در ایران هم نمونه‌هایی از آن وجود دارد. این باغ، فواره‌ها و آب‌نماهای زیادی دارد. جوی‌های آب از میان بخش‌های مختلف آن می‌گذرد. مسیرهای سنگ فرش‌شده که از میان آنها می‌گذرد، فرصتی عالی برای گردشگران است تا در آرامش در باغ قدم بزنند و از دیدن آثار بی‌نظیر معماری لذت ببرند.

این قلعه‌ی قدیمی به خوبی حفظ شده و جزو برترین جاذبه‌های گردشگری آگرا است. وقتی از این قلعه بازدید می‌کنید، بدون تردید از تماشای غنای هنری آن لذت می‌برید. طبق گفته‌ی اهالی، اکبر شاه، خودش این قلعه را طراحی کرده است. البته حتی اگر این گفته صحیح نباشد، باز هم بخش‌های زیادی از آن طبق سلیقه‌ی وی طراحی و ساخته شده است.

علاوه بر خود قلعه، فضای داخلی و مقبره‌ای که در آن قرار دارد، دروازه‌های آن نیز بسیار دیدنی و باشکوه است. این دروازه‌ها نیز از سنگ ساخته شده‌اند و چهار تا از آنها در اطراف قلعه وجود دارد. همه‌ی آنها به مجموعه منتهی می‌شوند و دروازه‌ی جنوبی به آرامگاه اکبرشاه راه دارد. این قلعه معمولا همیشه پر از گردشگران مشتاق است که از تماشای این شاهکارهای معماری لذت می‌برند. یک بار بازدید از این مجموعه، برای پی بردن به اوج شکوه و زیبایی آن کافی نیست.

کاخ جودا بای (Jodha Bai ka Rauza)

کاخ جودا بای، کاخ اختصاصی یکی از ملکه‌های اکبرشاه است که بسیار مورد علاقه‌ی او بود. این بنا، در عین سادگی، بسیار باشکوه و زیبا است و در کنار کاخ جهانگیری قرار دارد. در داخل کاخ، شکاف‌ها و روزنه‌هایی روی دیوار وجود دارد که از طریق آنها می‌توانید تاج محل را ببینید. طراحی معماری این کاخ، یک طراحی ترکیبی است و نشانه‌هایی از معماری راجستانی دارد. این کاخ در فاتح پور سیکری قرار دارد و یکی دیگر از نمونه‌های عالی سبک و سلیقه‌ی معماری اکبرشاه است.

این کاخ تاریخی، از بعضی جنبه‌ها، به معماری هندو نیز شباهت دارد. بعضی از قیمت‌های آن ترکیبی از طراحی هندو و اسلامی است که به ندرت در آثار معماری مشاهده می‌شود. کاخ جودا بای یک ایوان دارد که محل اقامت شاه و ملکه بود. جودا بای سومین ملکه‌ی اکبرشاه بود.

کاخ جودا بای، کاخ اختصاصی یکی از ملکه‌های اکبرشاه است که بسیار مورد علاقه‌ی او بود

از آنجایی که این کاخ برای یکی از زنان دربار ساخته شده، معماری و طراحی بخش‌های مختلف آن متناسب با سلیقه‌ی زنانه شکل گرفته است. به همین دلیل طرح‌های مزین کننده‌ی بخش‌های مختلف بنا، بسیار ساده و در عین حال فاخر است. دیوارهای کاخ با نقاشی‌های دیواری تزیین شده است. تصاویری از طاووس و فیل، نیلوفر و انواع گل‌ها و گیاهان را بر دیوارهای کاخ کشیده‌اند. همه‌ی این‌ها به سبک هندو طراحی شده‌اند. این ویژگی‌ها، همگی نشان از تنوع مذهبی در دوران اکبرشاه است و نشان می‌دهد که چطور مردم در آن زمان، با فرهنگ‌های متفاوت کنار می‌آمدند و در صلح و آرامش در کنار هم زندگی می‌کردند.

در اطراف این کاخ، هتل‌های زیادی ساخته شده است. این هتل‌ها برای گردشگرانی مناسب است که دوست دارند از کاخ‌های آگرا دیدن کنند. برای بودجه‌های مختلف، هتل‌های متنوعی در این اطراف وجود دارد. این کاخ، یکی از مهم‌ترین بناهای نمادین به جامانده از دوران امپراطوری مغولان هند است. این کاخ به خوبی شنان می‌دهد که آنها چه سلایقی داشته‌اند و چطور با همسران خود رفتار می‌کردند. ترکیب طرح‌ها و سبک‌های معماری مختلف، باعث شده که این سازه‌ی باشکوه، جذاب و دیدنی و مکانی ایده‌آل برای عکاسی گردشگران باشد.

باغ مهتاب

راهنمای سفر به آگرا

مجموعه باغ مهتاب دقیقا در مجاورت تاج محل و قلعه‌ی آگرا قرار دارد. این باغ در آگرا و در کرانه‌های رود جمنا واقع شده است. باغ مهتاب مثل سایر باغ‌های مشهور آگرا، به سبک چهارباغ‌ها ساخته شده است. یعنی فضای داخلی باغ به شکل یکسان و قرینه، به چهار قسمت تقسیم شده است. این باغ دقیقا سیصد متر در سیصد متر و به شکل مربع است.

در دوران امپراطوری مغول‌ها بر آگرا، باغ‌های زیادی در کرانه‌های رود جمنا ساخته شده است و تقریبا هرجایی از آگرا که سر بزنید، یکی دو نمونه از این باغ‌ها وجود دارد. باغ مهتاب، آخرین باغی بود که در آگرا ساخته شد.

اولین بار شاه جهان، رویای ساخت این باغ را در سر می‌پروراند. او مکانی ایده‌آل برای ساخت باغ پیدا کرد که مشرف به رود جمنا بود. می‌خواست باغی بسازد که با تابش مهتاب، روشن شود به همین دلیل آن را باغ مهتاب نام‌گذاری کرد. در این باغ، عمارت‌ها و حوض‌های زیادی ساخته شده است. مسیرهای رفت‌وآمد در باغ با گچ سفید، پوشانده شده است. این باغ درختان میوه‌ی فراوانی دارد.

مجموعه باغ مهتاب دقیقا در مجاورت تاج محل و قلعه‌ی آگرا قرار دارد

این باغ به عنوان تکمیل‌کننده باغ‌های اطراف تاج محل ساخته شد. ایده‌ی اصلی این باغ، این بود که باغی برای استفاده حداکثری از نور مهتاب باشد. حوض‌های این باغ به زیبایی نور مهتاب و تصاویر تاج محل را بازتاب می‌دهند. شاه جهان قصد داشت که این باغ را به عنوان باغ اختصاصی خودش آماده کند. می‌خواست انعکاس تاج محلی در آب‌های حوض‌ها را ببیند و از تماشای منظره‌ی رود جمنا لذت ببرد.

این باغ، شاهکاری در زمینه‌ی طراحی و کاشت باغ‌های تزیینی است. در این باغ، گونه‌های جذاب و نایابی از گیاهان پرورش داده می‌شود. باغ مهتاب بارها مرمت شده است و گشت‌وگذار در آن، تجربه‌ی بی‌نظیری است که تا مدت‌ها فراموش نمی‌کنید.

موسسه خیریه مادر ترزا

راهنمای سفر به آگرا

موسسه مبلغان خیریه‌‌ی مادر ترزا در آگرا یکی از شعبه‌های این موسسه است. مادر ترزا، خیری بود که عمر خود را وقف کارهای بشردوستانه و توسعه‌ی جوامع محروم کرده بود. هر کسی که به نحوی با مشکلات گوناگونی نظیر بیماری، فقر و... دست و پنجه نرم می‌کرد، از کارهای خیر مادر ترزا بی‌نصیب نمی‌ماند. در زمان وفاتش، موسسه‌ی خیریه‌ی او به بیش از صد کشور راه پیدا کرده بود. بخشی از فعالیت‌های این موسسه شامل احداث بیمارستان‌ها، مدارس، خانه‌های بهداشت و برنامه‌های مشاوره است.

بازدید از این موسسه می‌تواند شما را با گوشه‌ای از فعالیت‌های خیرخواهانه‌ی آن آشنا کند و فرصتی فراهم کند که شما نیز در این کار خداپسندانه مشارکت کنید. می‌توانید سرپرستی یک کودک را به عهده بگیرید یا برای تسکین درد کسی، دست یاری به سویش دراز کنید. این ماموریت‌های خیرخواهانه با کمک‌های مردمی انجام می‌شود. این سازمان غیرانتفاعی تلاش‌های زیادی برای رفع فقر در جوامع آسیب‌پذیر انجام داده است.

پناهگاه حیات وحش (Wildlife SOS)

راهنمای سفر به آگرا

پناهگاه حیات وحش یک منطقه‌ی حفاظت شده  و یک سازمان توسعه در آگرا است. این مجموعه در سال ۱۹۹۵ پایه‌گذاری شد و جایی برای حفاظت از گونه‌های در معرض خطر انقراض و حفاظت از زیستگاه‌های طبیعی آنها است. یکی از وظایف این سازمان، تحقیق برای حفظ تنوع زیستی و تامین معاش برای کسانی است که به طور سنتی، با شکار حیوانات کسب درآمد می‌کنند.

این سازمان زمانی آغاز به کار کرد که حیات وحش هند، به دلیل سرعت بالای شهری‌سازی، در معرض خطر جدی قرار گرفته بود. این سازمان، انواع گونه‌های حیات وحش هند را تحت پوشش خود قرار داده است که شامل خرس‌ها، فیل‌ها، اسلات‌ها و ببرها است. این سازمان با کمک‌های مردمی اداره می‌شود و در واقع یک سازمان غیرانتفاعی خیریه است. اگر از علاقه‌مندان به حیات وحش هستید، می‌توانید از این مجموعه بازدید کنید و حتی به آن کمک مالی کنید. از تمامی تلاش‌های شما تقدیر به عمل خواهد آمد و این سازمانی جایی برای تجمع افرادی است که طرز فکر مشابهی برای حفظ حیات وحش و محیط زیست دارند و دوست دارند دنیا را به جای بهتری برای زندگی کردن تبدیل کنند.

بازار کیناری

یکی از بهترین جاذبه‌های شهر برای اینکه بفهمید اهالی این منطقه سال‌ها قبل چطور زندگی می‌کردند، بازار کیناری است. این بازار سنتی، فرصت خوبی برای آشنایی با سبک زندگی محلی و سنتی آگرا است. این بازار در خیابان‌های پشت مسجد جامع قرار دارد. مغازه‌های متنوع و رنگارنگی در سرتاسر بازار قرار دارند. مردان و زنان محلی با لباس‌های زیبای سنتی، در بازار به خرید مشغول می‌شوند و با فروشندگان چانه می‌زنند. از این بازار می‌توانید بهترین پارچه‌ها، زیورآلات، لباس، کفش، صنایع دستی و سوغات محلی، آثار هنری مرمری و... بخرید. حتی تور عروسی و توربان دامادی نیز در این بازار پیدا می‌شود.

روستای کورای (Korai Village)

روستای کورای در بزرگراه آگرا به فاتح پور سیکری قرار دارد. این روستا، محل زندگی قبیله‌ای به نام Kalandhar است. در این سفر کوتاه یک روزه، فرصتی عالی برای شما فراهم می‌شود که سبک زندگی روستایی در هند را از نزدیک ببینید. در این روستا خواهید دید که اهالی قبیله چطور کلبه‌های خود را می‌سازند، آشپزی می‌کنند و چطور با پمپ‌های دستی، از چاه آب می‌کشند.

منبع درآمد اهالی این روستا این روزها از طریق تورهای روزانه است. از پول‌های جمع شده برای خرید مایحتاج زندگی، مواد غذایی و لوازم‌التحریر برای بچه‌ها استفاده می‌کنند. این محصولات به طور مساوی بین همه‌ی اهالی و خانواده‌های روستا تقسیم می‌شود. پیش از این، اهالی روستا، خرس‌ها را پرورش می‌دادند و نمایش رقص خرس‌ها برای گردشگران ترتیب می‌دادند و از این طریق، درآمد داشتند. ولی اخیرا دولت به خاطر حقوق حیوانات، این فعالیت‌ها را متوقف کرده است.

بازدید گردشگران از این روستا، برای آنها تاثیرات مثبتی دارد. اهالی روستا، از آنها پذیرایی می‌کنند، آنها را سرگم می‌کنند و در مورد سبک زندگی خود، به گردشگران توضیح می‌دهند.

مسیر طبیعی پیاده‌روی تاج (Taj Nature Walk)

اگر دوست دارید جنبه‌ی دیگری از آگرا را ببینید و از آرامش و سکوت و دوری از هیاهوی گردشگران لذت ببرید، این مسیر طبیعی جذاب را انتخاب کنید.  مسیر طبیعی پیاده‌روی تاج، ۵۰۰ متر از دروازه‌ی شرقی تاج محل فاصله دارد. در اینجا می‌توانید اوقاتی آرام را بگذرانید به خصوص در فصل زمستان. یکی از دلایل جذابیت این مسیر این است که چشم‌اندازهای زیبایی از تاج محل را از زوایای مختلف به نمایش می‌گذارد. وقتی در حوالی این پارک قدم می‌زنید، پرندگان زیبا از جمله انواع طوطی را مشاهده می‌کنید.

رژیم غذایی

راهنمای سفر به آگرا

آگرا را بیش از هر چیز به خاطر بنای باشکوه و دیدنی تاج محل می‌شناسند. ولی این شهر علاوه بر آثار معماری دیدنی‌اش، از نظر غذایی نیز بسیار متنوع و برای گردشگران خارجی، جالب توجه است. این شهر، بسیار محبوب گردشگران است بنابراین تعجبی ندارد که در آن به راحتی بتوانید غذاهایی از سراسر دنیا پیدا کنید. ولی خوردن غذاهای محلی، آن هم در یک کشور خارجی با فرهنگ و آشپزی متفاوت، تجربه‌ی خاصی است که هرگز نباید از دست بدهید.

در ادامه تعدادی از غذاهای محلی آگرا را معرفی می‌کنیم که در سفر می‌توانید آنها را امتحان کنید و لذت ببرید.

پتا

سفر به آگرا بدون امتحان کردن پتا کامل نمی‌شود. غذایی که مردم آگرا زندگی بدون آن را نمی‌توانند تصور کنند. پتا انواع مختلفی دارد و اگر یک مدل از آن توجهتان را جلب نکرد می‌توانید نوع دیگری را امتحان کنید که متناسب با ذائقه‌ی شما باشد. به خاطر طعم خاص و بی‌نظیری که دارد، افراد زیادی از سراسر هند به آگرا سفر می‌کنند تا این غذا را نوش جان کنند چون این غذا مخصوص منطقه‌ی آگرا است. پتا در واقع نوعی آبنبات یا شیرینی است که آن را با کدوی سفید یا خربزه‌ی زمستانی و انواع مغزها تهیه می‌کنند و به همین دلیل، طعمی خاص و متفاوت دارد. این شیرینی دو نوع مختلف دارد، یکی نرم و دیگری سفت و سخت.

پاراتا

فرقی نمی کند که کجای هند سفر کنید. مطمئنا همه جا کنجکاو می‌شوید که پاراتا را امتحان کنید چون به راحتی همه جا پیدا می‌شود. این غذای محبوب مغولی، با آرد درست می‌شود و در واقع نوعی نان است که آن را با مواد مختلف پر می‌کنند. این مواد شامل سیب زمینی، گل کلم، هویج و... است. این غذا را معمولا به عنوان یک صبحانه‌ی کامل مصرف می‌کنند. آگرا را بیش از هر چیز به خاطر آشپزی مغولی‌اش می‌شناسند بنابراین بهترین پاراتای هند را می‌توانید در آگرا پیدا کنید. این غذا داغ و همراه با چاتنی نوعی چاشنی هندی سرو می‌شود.

آشپزی مغولان هند

آگرا به خاطر آشپزی مغولان هند مشهور است. در آگرا می‌توانید بهترین نمونه‌های این سبک آشپزی را نوش جان کنید که یادگاری از دوران امپراطوری گورکانیان است. بیشتر غذاهای این سبک آشپزی با گوشت تهیه می‌شوند و آنها را با انواع مغزها طعم‌دار می‌کنند.

در بیشتر رستوران‌های سنتی آگرا می‌توانید این غذاها را امتحان کنید و از چشیدن طعم لذیذ و متفاوت آنها لذت ببرید.

آلو تیکی

آلو تیکی یکی از غذاهایی است که در سراسر هند رواج دارد و تقریبا هر جایی که بروید، آن را پیدا می‌کنید. این غذا با پوره سیب‌زمینی و سیب زمینی سرخ شده تهیه می‌شود و به آن انواع ادویه‌های هندی، کاری نخود و... اضافه می‌کنند. آن را با چاتنی داغ سرو می‌کنند. ظاهر آن به شکل توپ‌های تخت است. این غذا به یکی از غذاهای خیابانی محبوب در آگرا تبدیل شده است و به غیر از اهالی شهر، بسیاری از گردشگران از خوردن آن استقبال می‌کنند.

دالموت

اگر علاقه به شیرینی‌جات ندارید ولی می‌خواهید اسنک ترد و کرانچی بخورید، دالموت انتخاب خوبی است. این اسنک لذیذ را معمولا با چای می‌خورند. این غذا ترکیبی از انواع مغزها، ادویه‌ها و عدس سرخ شده است. این اسنک را می‌توانید بسته‌بندی کنید و همراه خودتان ببرید و ماندگاری خوبی دارد.

مرغ تندوری

یکی از غذاهای مشهور منطقه‌ی آگرا، مرغ تندوری است که نه تنها در آگرا بلکه در کل هند، طرفداران زیادی دارد. این غذا با چاتنی نعنا سرو می‌شود. این مرغ آبدار و لذیذ، بدون شک مورد توجهتان قرار می‌گیرد و از خوردنش سیر نمی‌شوید. مرغ تندوری جزو غذاهای خیابانی آگرا است. یعنی در غرفه‌های خیابانی می‌توانید آن را سفارش دهید. البته در رستوران‌های محلی هم به راحتی پیدا می‌شود.

جالبی

معمولا دسرها سرد سرو می‌شوند. ولی جالبی، نام دسری است که آن را ترد و داغ سرو می‌کنند. این دسر به شکل حلزونی تهیه شده و آن را داغ داغ سرو می‌کنند. به محض اینکه یک گاز از آن بزنید، عاشق طعم بی‌نظیرش می‌شوید. در همه‌ی خیابان‌های آگرا، می‌توانید آن را با بهترین طعم و کیفیت پیدا کنید. برای تهیه‌ی آن از کره و نوعی شربت خاص استفاده می‌شود. نوعی شیرینی چسبناک است و ببین علاقه‌مندان به شیرینی، بسیار محبوب است.

شاورما

امروزه دیگر در همه شهرهای دنیا شاورما به راحتی پیدا می‌شود و یکی از غذاهای خیابانی محبوب در سراسر دنیا است. ولی در آگرا شاورما با عطر و طعم دیگری سرو می‌شود که حاصل استفاده از ادویه‌های خاص و لذیذ هندی است. این غذا را نوعی سس مخصوص سرو می‌کنند و بعد از اینکه یک بار آن را امتحان کنید، عاشق طعم بی‌نظیر آن می‌شوید. خوردن شاورما در خیابان‌های آگرا، تجربه‌ی لذیذی است که هرگر نباید از دست بدهید.

پنیر تیکا

ساندویچ مرغ برای کسانی مناسب است که رژیم گیاه‌خواری ندارند. اگر گیاه‌خوار هستید، می‌توانید به جای شاورما، پنیر تیکا را امتحان کنید. این غذای سالم و لذیذ از طریق کباب کردن تهیه می‌شود و هیچ ماده‌ی مضری ندارد. این غذا می‌تواند به عنوان یک پیش‌غذای لذیذ مورد استفاده قرار بگیرد که معمولا همه‌ی ذائقه‌ها آن را می‌پسندند. این غذا را نوعی چاشنی مخصوص سرو می‌کنند.

بدای

بدای یک صبحانه‌ی مهم و پرطرفدار در آگرا است. بدای را بیشتر افراد کاچوری می‌نامند. طعمی ترش و شیرینی دارد و با سیب زمینی تهیه می‌شود. در بخش‌های مختلف آگرا آن را با ادویه‌ها و طعم‌های متفاوتی سرو می‌کنند.

راهنمای سفر به آگرا

 

نوشتن دیدگاه